"Basia i przyjaciele. Zuzia" - jak radzić sobie ze smutkiem i złościąSympatyczna Basia ma w przedszkolu wiele koleżanki i kolegów. I tym razem to właśnie problemy jednej z osób z grupy przedszkolnej zostały opisane przez Zofię Stanecką oraz zilustrowane przez Mariannę Oklejak. Są to sprawy ważne, co więcej - nierzadko przytrafiają się podobne sytuacje najmłodszym, zatem choć ulubiona bohaterka pojawia się w tej opowieści incydentalnie, to warto po nią sięgnąć, by wyjaśnić kilka ważnych kwestii.

Początek jest bardzo smutny: dowiadujemy się, że tytułowa bohaterka uderzyła kolegę z przedszkola. Takie zachowanie sprawia, że nasza sympatia do Zuzi maleje. Jak się jednak okazuje, był to impuls - choć to żadne usprawiedliwienie, ale przecież i najmłodsi mają uczucia, zatem strach, złość, niepewność mogą wywołać takie reakcje. A to sytuacja, w której może się wydawać, że cały świat się wali - Zuzia widzi, że jej rodzice nie mogą się porozumieć, mama wyjeżdża, nie odbiera telefonu, dziewczynka zostaje z tatą. 

Dzieci są bystrymi obserwatorami - zatem i Zuzia ma pewne domysły, a potwierdza je Wojtek, którego uwadze nie uszła zmiana osoby odwożącej koleżankę do przedszkola. Intencje chłopca nie są wrogie, dzieli się swoimi doświadczeniami, bo jego rodzice rozstali się. Wówczas ma miejsce to przykre zdarzenie, które rozpoczyna całą tę historię.

W obronie Wojtka staje Basia, szybko sytuację opanowuje pani Marta. Choć zachowanie Zuzi były niewłaściwe, to jej problem porusza dzieci, okazują troskę, współczucie. Po córkę przyjeżdża tata-stolarz, który zabierają ją do swojego warsztatu. W tym bezpiecznym, znajomym miejscu nadarza się okazja, by porozmawiać, wyjaśnić nieporozumienie. Wyjazd mamy nie ma związku z małżeńskimi problemami, ale nawet w takiej sytuacji trzeba pamiętać o uczuciach najmłodszych - to ważna rada dla rodziców. 

I jeszcze jedna cenna lekcja wynikająca z tej historii - Zuzia przekonuje się, że zyskanie czyjejś sympatii to pewien proces, że ważna jest wzajemność. Zaczyna inaczej patrzeć na zachowanie koleżanek i kolegów z przedszkola, doceniać innych. Uczy się także naprawiania szkody. Dużo ważnych spraw porusza autorka przy okazji tej historii. Jak zwykle jest to krzepiąca opowieść.

Polecamy
Katarzyna i Młodsza"Basia i przyjaciele. Zuzia"
Autor: Zofia Stanecka
Ilustrator: Marianna Oklejak

Wydawnictwo: Egmont 
Oprawa: twarda
Liczba stron: 24
Format: 20x25 cm
ISBN:
978-83-281-4624-2
https://emp0pwn0cdn0blob0egmont0prod.static-osdw.pl/egmontfiles-repository/4a25baac3ea74f4a80b0398dff87e70a/egmontKomentarze