"Królewskie życie królów" - o królach rzeczowo i z humorem:)
Historia niezbyt często jest zaliczana do ulubionych przedmiotów - może powodem jest fakt przypominany choćby w jednej z reklam: jej zgłębianie to daty, imiona królów, władców, do tego postanowienia rozejmów, zmiany terytoriów, znajomość mapy... A z drugiej strony przeszłość bywa tak ciekawa! Jak ludzie żyli przed wiekami? Jak powstało państwo polskie? Jacy byli ci królowie? Ich wizerunki zostały umieszczone na banknotach, zatem to ważne postacie i wypadałoby wiedzieć o nich więcej;)

Klasa czwarta to wciąż - bo pamiętam i z własnego doświadczenia szkolnego;) - skrócony kurs historii Polski. Niektórzy władcy nie są jedynie wzmiankowani, zdarzają się i pominięcia, zatem nie dziwią mnie luki w wiedzy Starszej... Lekcje historii ma w poniedziałek i weekend tak się trudno zmobilizować do nauki... Mam nadzieję, że to się zmieni, bo wiedza historyczna pozwala nam lepiej zrozumieć rozmaite zależności, wiele filmów czy seriali odwołuje się do tych informacji, nie mówiąc już o tym, że żeby być dumnym z naszej przeszłości, trzeba ją znać. 

Nie wątpię, że Młodsza lepiej będzie się w historycznych kwestiach orientować, a to dzięki "Królewskiemu życiu królów"! To ona pierwsza przestudiowała tę pozycję, a widząc, że ją czytam, stwierdziła: "To ciekawa książka!". Takie polecenie drugoklasistki ma swoją wagę, więc możecie być pewni, że to tytuł trafiający w gust młodych odbiorców. 

Pomysł jest świetny - a komponentami są: komiksowe ujęcie, włączenie współczesnych realiów, które w obrazowy sposób wyjaśniają odległe zdarzenia czy zależności. Nie można też zapomnieć o sympatycznych zwierzęcych bohaterach, których komentarze stanowią uzupełnienie wiadomości, a także są zabawnym akcentem przyciągającym uwagę.

Każdego króla autorka Małgorzata Strękowska-Zaremba przedstawia odwołując się do jego dzieciństwa, młodości, pochodzenia. Zostały też ujęte zasługi, dokonania, nie zabrakło i krótkiego podsumowania, zatem tak przekazana wiedza historyczna ugruntowuje się i naprawdę łatwo zapada w pamięć. Z kolei ilustratorka  Joanna Zagner-Kołat zadbała o stronę wizualną - zabawną i kształcącą - bo  ukazuje królów przywołując charakterystyczne cechy, fizjonomię, ówczesną modę. 

Nie zabrakło ciekawostek - w tym stałej rubryki "Z kraju i ze świata", w której znajdziemy informacje poważne i zabawne, z wieloma wiadomościami zetkniemy się po raz pierwszy (jak choćby tymi z historii, a może raczej - prehistorii - piłki nożnej;)). Wielkim plusem jest też czytelność wydania, wyraźna czcionka.

Polecamy gorąco - młodym pasjonatom historii (są tacy!;)) i mającym z nią problemy (by się one wreszcie skończyły!).

Katarzyna i Młodsza

"Królewskie życie królów"
Autorki: Małgorzata Strękowska-Zaremba
Ilustratorka: Joanna Zagner-Kołat
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 80
Format: 21,9x30,5 cm
ISBN: 978-83-7672-622-9


 


Komentarze