"Myszart. Tom 1" - o muzyce, odwadze i miłości"Myszart" zabiera najmłodszych w świat muzyki i przygód. Zachwycające rysunki, których autorem jest Gradimir Smudja, wspaniale oddają klimat epoki. Z pietyzmem pokazane stroje, wnętrza domów, powozy, ulice, budynki zachwycają, ale też są źródłem wiedzy o epoce. 

Tytułowy bohater jest widoczny na okładce. Myszart to jego nazwisko, które wraz ze strojem i peruką z pewnością przywodzą na myśl genialnego kompozytora - Wolfganga Amadeusza Mozarta... Ta zbieżność jest nieprzypadkowa, bo w opowieści o przygodach dzielnej myszki odnaleźć można wątki nawiązujące do biografii wielkiego muzyka. Imiona jego rodziców, liczba rodzeństwa, ukochana siostra Maria Anna przejawiająca jak i on muzyczny talent, a także już w dzieciństwie widoczne wyjątkowe zdolności w dziedzinie muzyki, komponowania - to łączy zwierzęcego bohatera z Mozartem. Dorośli wielbiciele kina odnajdą też zbieżność z kultowym filmem Miloša Formana "Amadeusz", ale też przywołana została tu opowieść o czarodziejskim flecie, którego dźwięk hipnotyzuje słuchaczy. Są pościgi i porwania, wielkie uczucia, walka o życie najbliższych, intrygi, brawurowa odwaga i wyjątkowa szlachetność małego bohaterka - Thierry Joor stworzył opowieść pełną emocji, poruszającą i zapadającą w pamięć. 

Skojarzenie nazwisk Mozart - Myszart zaowocowało ciekawym zabiegiem - głównym bohaterem jest myszka, jej bliscy są też myszami, ale wśród postaci zobrazowanych na kartach komiksu znajdziemy całe bestiarium;) - mały muzyk mieszka w fortepianie Salieriego, wilka, którego służącym jest kot Ligo, cesarz jest gąsiorem, zobaczymy też mnóstwo innych ptaków i ssaków. 

Pięknie zobrazowana opowieść o Myszarcie pokazuje siłę rodzicielskiej miłości, mały bohater imponuje opanowaniem, odwagą, a jego ojciec - pomysłowością. Finał historii to triumf szlachetności i wielkoduszności. 

Oprócz komiksu znajdziemy w tej pozycji specjalny dodatek, w którym autor oddaje hołd rysownikowi. Jak podkreśla - to pomysł Gradimira Smudji zaowocował powstaniem tego unikatowego dzieła. Na kolejnych stronach mamy możliwość podpatrzeć warsztat artysty, raz jeszcze nacieszyć oczy tymi zachwycającymi, pełnymi detali rysunkami.

Polecam
Katarzyna


"Myszart. Tom 1"
Scenarzysta: Thierry Joor 
Ilustrator: Gradimir Smudja
Wydawnictwo: Egmont 
Oprawa: twarda
Liczba stron: 48
Format: 21,6x28,5 cm
ISBN:
978-83-281-9804-3
https://emp0pwn0cdn0blob0egmont0prod.static-osdw.pl/egmontfiles-repository/4a25baac3ea74f4a80b0398dff87e70a/egmontKomentarze