"Bambi", "Pinokio" - zachwycająca klasyka w nowym wydaniu

 

 

Lektury dla najmłodszych to prócz nowości także klasyczne, ponadczasowe opowieści. Pamiętają je ze swego dzieciństwa rodzice, dziadkowie. Ich czytanie to poznawanie i jednocześnie przypominanie emocji sprzed lat, tamtych wzruszeń, zachwytów. Dziś propozycji lekturowych jest mnóstwo, ale "Bambi", "Pinokio", "Zakochany kundel" czy "Alicja w Krainie Czarów" są tekstami, których urok nie przemija. 


Czasem w biblioteczce jak najcenniejszy skarb ukrywa się klasyczne wydanie opowieści Disneya sprzed dziesiątek lat - na takich wychował się tata dziewczynek, ale zostały niegdyś przekazane dalej w rodzinie, więc odkrycie ich na nowo było bardzo miłym aspektem lektury. A ten nowe publikacje wydawnictwa Harper Kids z jednej strony zachwycają starannością, solidnością, zdobieniami, z drugiej - przywodzą na myśl książki sprzed lat. Klasyczna kreska, obrazowanie znane z filmów Disneya, ale też papier, który to wrażenie dawności pogłębia - seria NOSTALGIA to udane połączenie przeszłości ze współczesnymi technikami wydawniczymi.

To opowieści dla najmłodszych, zatem przesłanie zostało zachowane, ale pewne przesunięcia akcentów w odniesieniu do oryginalnej treści nastąpiły. Są to wersje przywodzące na myśl animacje ze Studia Walta Disneya i jest to trafne skojarzenie. Dzięki temu choćby opowieść o drewnianym pajacyku mali odbiorcy mogą poznać w całości od razu. Wprawdzie pewne treści z książki Collodiego zostały pominięte, ale mamy i dodatkowe postaci - kota Felixa, rybkę Kleo. Niezmienne jest także krzepiące zakończenie, które pozwala dzieciom wysnuć morał dotyczący postępowania Pinokia.

Z kolei "Bambi" to historia dla małych miłośników przyrody. Fauna, flora, piękne krajobrazy - to wypełnia strony tego tytułu. Nawet elementy dekoracyjne utrzymane zostały w takiej właśnie stylistyce. Wzruszająca, ale i zabawna opowieść o małym jelonku, jego dorastaniu ma także wymiar ekologiczny, z upływem lat jeszcze chyba bardziej dla nas ważny.

Wyżej przywołałam cztery tytuły - na stronie wydawnictwa znajdziemy ich w tej chwili sześć. Polecamy - jako miłą lekturę i magiczny powrót do przeszłości!:)

Katarzyna i Młodsza

Autor: Bob Grant
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Format: 20x25 cm

Autor: Steffi Fletcher
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Format: 20x25 cm
 
 
  

Komentarze