"Myszart w Wenecji" - niebanalnie i z rozmachem o muzyce

 


 W drugim tomie przygód Myszarta znajdziemy rzecz jasna wciągającą przygodę, ale chyba nikt nie pozostanie obojętny na warstwę wizualną komiksu. Ba, może się okazać, że nie tak szybko będziecie dążyć do końca tej opowieści, bo górę weźmie zachwyt nad dopracowanymi, pełnymi szczegółów, imponującymi rozmachem ilustracjami. 

Kreska Gradimira Smudji przywodzi na myśl dawne ryciny, kolorystyka ociepla nawet wizerunki łotrów (a tych w przygodach Myszarta nie brakuje), pełne detali ilustracje daje wspaniałą sposobność do poznania realiów osiemnastego wieku. 

Wenecja - ostatni przystanek w podróży, a właściwie - w artystycznym tournée, to miejsce i niezwykle popularne, także i obecnie. W czasach, gdy toczy się akcja komiksu także tak było. Karnawał olśniewa, oszałamia, ale i nieco przytłacza małego bohatera. Jego przewodnikiem podczas pobytu w tym magicznym mieści jest pan Lopar, ale rekomendujący go Ligo w znających przebieg wydarzeń w pierwszym tomie komiksu może wywołać spore obawy... Na nieszczęście tytułowy bohater jest niezwykle poczciwy, ufny, wielkoduszny i łatwowierny. Przypisuje innym dobre intencje, bo sam tylko takie żywi. A rzeczywistość bywa okrutna...

Ale nie tylko takie mroczne zdarzenia są tematem drugiego tomu "Myszarta". Króluje - rzecz jasna - muzyka. Niewątpliwie ta seria rozbudza zainteresowanie muzyką klasyczną, a tym razem prócz nawiązań do postaci Mozarta i Salieriego pojawia się także genialny twórca bezcennych instrumentów - Antonio Stradivari. Baśniowa opowieść nietuzinkowego lutnika, jak też i same okoliczności spotkania go (wszak zmarł sporo lat przed jego narodzinami!) jest tą szczyptą magii, która nadaje historii rys niezwykłości. 

Prócz tego jest w tej opowieści i powieść drogi, i kryminał - czy też sensacja, a także pochwała sztuki epistolarnej, bo formuła tej historii na listach - bogatych w szczegóły, emocjonalnych, pasjonująco napisanych, a adresowanych do bliskiej sercu bohatera - Konstancji. 

Ciekawa, magiczna, piękna historia!
Polecamy

Katarzyna i dziewczynki 

 
 

"Myszart w Wenecji" 

Scenarzysta: Thierry Joor 
Ilustrator: Gradimir Smudja
Wydawnictwo: Harper Kids
Oprawa: twarda
Liczba stron: 40
Format: 21,6x28,5 cm
ISBN:
  978-83-281-9805-0
 
     

Komentarze