"Horrrendalna Historia Polski" - wciągające opowieści o naszej przeszłości

 Autorskie trio - pisarki Małgorzata Fabianowska oraz Małgorzata Nesteruk i ilustrator, Jędrzej Łaniecki postawili sobie ambitne zadanie przybliżenia młodym czytelnikom naszych dziejów. Cztery tytuły, które niedawno pojawiły się w księgarniach, najdawniejsze dzieje Polski (a nawet jeszcze wcześniejsze, zanim nasze państwo powstało, bo pierwsza część traktuje o Słowianach). Następne ukazują królewskie dynastie - Piastów, Jagiellonów oraz królów elekcyjnych.

Idea tych pozycji jest znana z serii „Strrraszna historia” cieszącej się niesłabnąca popularnością u kolejnych pokoleń młodych czytelników: solidna porcja wiedzy naszpikowana jest ciekawostkami, często nieco makabrycznymi (zatem przymiotnik "horrrendalna" jest jak najbardziej adekwatny!), a całość wzbogacają ilustracje utrzymane w komiksowej konwencji dodające do obrazu dziejów szczyptę humoru (czasem dość solidną;)). 

Z tych dwóch opowieści pierwsza jest bardziej spójna, można by rzec, że jest to analogiczne i do okresu dziejów, które każda z tych części przedstawia. Czasy Jagiellonów to wszak wielkie zwycięstwa wojenne, jak i rozkwit gospodarczy kraju. Nie mogło zabraknąć domysłów na temat Warneńczyka. 

Choć był to zdecydowanie "męski świat", to jednak nie brakowało i ważnych postaci kobiet w historii Polski. Przywoływanie pań, które miały wpływ na losy kraju to ostatnio modny trend, zatem i roztropne białogłowy znajdziemy na kartach tych opracowań.

Naukę historii jako osobnego przedmiotu uczniowie zaczynają w czwartej klasie i cały ten rok jest poświęcony na poznanie najważniejszych wydarzeń z historii Polski. Kolejne lata edukacji w szkole podstawowej miną na zgłębianiu szczegółów. I dla takich nieco już starszych, bardziej historycznie wyrobionych czytelników te pozycje będą cennym i ciekawym poszerzeniem wiedzy. Drastyczność pewnych ustępów też skłania do polecenia ich raczej młodzieży, choćby i tej młodszej, nich najmłodszym miłośnikom historii.

 


"Dynamiczna dynastia Jagiellonów. Horrrendalna historia Polski"

 Liczba stron: 152

"Atrakcyjni królowie elekcyjni. Horrrendalna historia Polski"

Liczba stron: 160


Oprawa: miękka

Format: 14,8x21 cm
 

 
 

 

 

 

Komentarze