"Kociołek opowieści" - magia literatury

 

Grono lubianych autorów i cenionych ilustratorów zaangażowało się w nie lada projekt literacki! W czasach, gdy określenie "bajka" stosowane jest jako uniwersalne sformułowanie mieszczące w sobie baśnie, animacje, rozmaite powieści i opowiadania pomysł twórców tego zbioru ocenić należy jako niezwykle cenny i potrzebny. Warto uświadamiać najmłodszym różnice gatunkowe, uczyć dostrzegania elementów świata przedstawionego, konstrukcji akcji, odnajdywania charakterystycznych wyróżników.

Dlaczego jest to ważne? Powodów można by podać wiele. Aby z najmłodszych wyrośli młodzi czytelnicy, a potem dorośli wielbiciele lektur, trzeba im je podsuwać. I nie wystarczą tylko książkowe wersje kultowych animacji. Zamknięcie w świecie popkultury nie zaowocuje czytelniczą pasją. A teksty zamieszczone w "Kociołku opowieści" z pewnością mogą zaintrygować, pobudzić wyobraźnię. Ich bohaterami są i rówieśnicy małych czytelników, osoby, które można spotkać w swoim otoczeniu, ale też postacie niezwykłe: czarownice, gobliny, strach na wróble, kot-dentysta, maleńki mamut, rozmawiające zwierzęta... 

Poza tym to nie tylko frapujące historie - są one przekazane z dbałością o formę, zaciekawia sposób ujęcia tematu. Wierszowana bajka lub epos, wciągający reportaż, emocjonująca opowieść kryminalna, pełna magii historia fantasy czy baśń, zabawne opowiadanie łączące niezwykłe zdarzenia i humor - paleta emocji towarzyszących tym lekturom jest bardzo szeroka. 

Zbiór ma w zamyśle także charakter edukacyjny - krótkie wprowadzenia przestawiają dany gatunek literacki - reportaż, baśń, bajkę, epos, kryminał, opowiadanie oraz fantasy. Przywołane zostały tytuły wielkich dzieł reprezentujących je, jest też zachęta, by spróbować własnych sił w tworzeniu takich "innych" historii. O tym, jak bardzo jest to inspirująca lektura, niech świadczy fakt, iż w zeszycie Młodszej przeznaczonym na autorskie próby;) pojawiła się historia w klimacie fantasy, choć do tej pory skupiała się na realistycznych opowiadaniach:) 

Pasjonujące opowieści i piękne ilustracje gwarantują wiele literackich olśnień, ale też rozbudzają czytelniczą pasję. Tu znów odwołam się do mojego doświadczenia;) - podczas zajęć w świetlicy zaczęłam czytać najmłodszym - dziewczynkom z zerówki - historię "Ząb czarownicy". Po chwili i starszaki z klas I-III dołączyły do słuchaczek, udało się nam jeszcze przeczytać bajkę Agnieszki Frączek o mamutku w wersji mini;), a gdy skończyłam i czas zajęć upłynął, usłyszałam chór próśb, by pójść razem do biblioteki i "coś wypożyczyć". Od razu zatem pojawił się namacalny dowód na to, że "Kociołek opowieści" rozbudza chęć czytania! Na końcu książki znajdziemy polecankę - dziesięć kolejnych tytułów z serii "Poczytaj ze mną", zatem przyjemna porcja literatury na pewien czas. No i dodatkowe inspiracje do własnych twórczy prób!:)


Polecamy 

Katarzyna i Młodsza

"Kociołek opowieści. Poczytaj ze mną"

Wydawca: Harper Collins
Autorzy: Zofia Stanecka, Jarosław Górski, Ewa Nowak, Joanna Olech, Emilia Kiereś, Zuzanna Orlińska, Agnieszka Frączek
Ilustratorzy: Joanna Rusinek, Magda Kozieł-Nowak, Joanna Olech, Aleksandra Krzanowska, Adam Pękalski, Jola Richter-Magnuszewska
Liczba stron: 288
Format: 20x25 cm

 

  

 

Komentarze