"Basia i chorowanie" - oswajanie z tematem choroby

 


To niebywały paradoks, że energiczne, pełne pomysłów i tak nieszczęśliwe, gdy muszą "grzecznie" poleżeć maluchy właśnie tak często chorują... Wystarczy parę dni w przedszkolu i już "łapią" przeziębienie czy wirusówkę. Ospa, angina, zapalenie ucha i mnóstwo innych dolegliwości - to niechciani towarzysze maluchów. 

Już "zwykła" choroba pociechy jest frustrująca - i dla rodziców, i samego dziecka, a przecież bywa tak, że niezbędny jest pobyt w szpitalu. Dla nikogo nie jest to proste - potwierdza to Młodsza, która we wrześniu podobny epizod przeżyła. Gdy dodamy do tego okres pandemiczny, czyli brak odwiedzin na oddziałach szpitalnych, ogrom nieszczęścia jest w pełni zrozumiały. Sytuację ratowały lektury (był to naprawdę bardzo zaczytany czas;)) - i ten patent polecamy wszystkim. 

Nie może z niego skorzystać Basia - czuje się naprawdę źle, choroba dopada po kolei wszystkich członków rodziny. Choć relacja z przebiegu choroby jest niepozbawiona elementów humoru, to jednak czujemy doskonale powagę sytuacji. Wszak tata jest lekarzem i to on w nocy decyduje, że konieczna jest wizyta w szpitalu.

To miejsce znane, "oswojone" z racji pracy taty Basi, jednak wizyta w charakterze pacjentki stresuje. Obecność bliskiej osoby jest wsparciem, ale i tak wiele rzeczy niepokoi, przeraża. Dzięki lekturze najmłodsi dowiedzą się, co dzieje się w szpitalu, jakie znaczenie mają poszczególne działania. 

Okazuje się, że konieczny jest nieco dłuższy pobyt. W życiu czasem możemy liczyć na pomoc innych, często jednak spotykamy się i z nieprzychylnymi reakcjami. W pokoju Basi jest dziewczynka, która jeszcze bardziej chce przestraszyć zaniepokojoną bohaterkę, na szczęści jest i stryj. Umie on rozładować atmosferę, wymyślić zajęcie pozwalające sprawić, że czas szybciej będzie mijał. No i choroba - nawet taka poważniejsza, w końcu mija. 

Ulubiona bohaterka od zawsze pomaga najmłodszym uporać się z rozmaitymi problemami. Tak jest i tym razem, a w obecnej sytuacji takie doświadczenia jak zaprezentowane w "Basi i chorowaniu" są niezwykle cenne. Ważna jest też i prawda wynikająca z tej historii: bycie zdrowym to stan nie do przecenienia! Prawdę tę niegdyś upowszechniał Jan Kochanowski, a Basia zdecydowanie ją potwierdza! 


Polecamy

Katarzyna i dziewczynki 

 

"Basia i chorowanie"

Autor: Zofia Stanecka
Ilustrator: Marianna Oklejak

Wydawnictwo: Harper Kids
Oprawa: twarda
Liczba stron: 24
Format: 20x25 cm
ISBN:
978-83-276-5893-7
 
 
    

Komentarze