"Wiatr" - z wiatrem w podróż dookoła świata


O wietrze można bardzo różnie opowiedzieć - nasza ulubiona poetycko-muzyczna wersja to ta w wykonaniu Ani Brody, do tekstu Danuty Wawiłow. A naukowa? To z całą pewnością ta Anny Skowrońskiej! (dodatkowa duma, że to nasz, rodzimy produkt!:))

Wciągająca książka popularnonaukowa, którą niełatwo jest odłożyć na później - to ideał. Cenimy pozycje dające najmłodszym i wiedzę, i rozrywkę - są połączeniem pożądanym i poszukiwanym. A tu znajdziemy spojrzenie na temat niezwykle wszechstronne - fizyka, geografia, historia, aspekty językowe, znaczenie gospodarcze... Intrygujące ciekawostki i porcję wiadomości pomagają nam zrozumieć, jak potężnym i ważnym zjawiskiem jest wiatr. 

Niezwykle ważne jest i to, że autorka posługuje się tak klarownym językiem. Zrozumiałe wyjaśnienie zostały wzbogacone ilustracjami - i precyzyjnymi, i obrazowymi, wyjaśniającymi przedstawiane zagadnienia w sposób trafiający do każdego.  

Jakie skojarzenia przywodzi wiatr? Narzekamy na jego niszczycielską siłę - kradnie kapelusze, burzy misterne fryzury. Bywa i zdecydowanie bardziej niszczycielski - huragany i tornada powodują wielkie szkody. To mroczne oblicze tego zjawiska, ale na szczęście - niejedyne! Elektrownie i farmy wiatrowe, młyny, podróżowanie z wiatrem - na szczęście potrafimy wykorzystać moc wiatru, w pewnym sensie ujarzmić go. Wiatr przenosi pyłki roślin, dzięki niemu podróżują nawet zwierzęta! 

 Groźne oblicze jest także intrygujące - imiona cyklonów, przyczyny ich powstawania, metody ostrzegania, mierzenie prędkości wiatru - to kompendium wiedzy zachwycające sposobem ujęcia. Wiatr poza Ziemią, sposoby na przewietrzenie miasta, różne rodzaje wiatrów... Anna Skowrońska potrafi zaintrygować, zaskoczyć, rozbudzić ciekawość. Polecamy!

Katarzyna i Młodsza

 
 "Wiatr"

Autorka: Anna Skowrońska
Ilustratorki: Agata Dudek, Małgorzata Nowak
Wydawnictwo: Muchomor
Oprawa: twarda
Liczba stron: 64
Format: 24,5 x 34 cm
ISBN: 978-836-56-5040-5 https://grupacogito.pl/wp-content/uploads/2016/11/MUCHOMOR-logo-czerwone.jpg

 

Komentarze