"Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy" - nietuzinkowe bohaterki - i to "nasze"!:)

 

O Annie Henryce Pustowójtównie być może nie wszyscy słyszeli, a to bohaterka z charakterem i warta poznania. Będzie naszą przewodniczką przez epoki, z nią odwiedzimy kobiety, które w historii Polski miały swój udział - ważny i niepodważalny. Choć nie brakowało im odwagi, talentu, siły przebicia, to jakoś nie mogą "przebić się" do zbiorowej świadomości. Z wieloma nazwiskami pewnie młodzi czytelnicy zetkną się po raz pierwszy. A przecież warto je znać!

Do tego - miło jest wybrać się w tę podróż w takim towarzystwie;) Heńka to przesympatyczna osoba - z pewnością taka też była, ale ujmuje nas to, jak została przedstawiona przez autorkę - ona i wyjątkowe panie, które odwiedzamy. Anna Dziewit-Meller zjednuje odbiorców sposobem prowadzenia narracji. Prowadząca opowieść przewodniczka zwraca się bezpośrednio do czytelnika, jest jednakowo biegła w realiach sprzed lat - nawet bardzo wielu - jak i we współczesnych (o dziwo;)), zatem możemy liczyć na klarowne wyjaśnienia, odwołania do tego, co bliskie obecnie żyjącym dziewczynkom. Choć i równie dobrze chłopcy mogą sięgnąć po tę lekturę - wszyscy powinni poznać panie, które zagościły na kartach książki "Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy"!

To nie pierwsza pozycja udowadniająca, że wielkie czyny i doniosłe osiągnięcia to nie tylko domena mężczyzn. Wśród książek ostatnio wydanych znajdziemy sporo tytułów przybliżających postacie wyjątkowych kobiet. Jednak nasze rodaczki nie były w nich zbyt licznie prezentowane. Tym bardziej cieszy publikacja pokazująca Polki, które w rozmaitych dziedzinach zapisały się złotymi zgłoskami. 

Niniejsze wydanie to kolejne - i tym razem cieszy ono oczy odbiorców barwnymi ilustracjami. Joanna Rusinek to ceniona ilustratorka, a w tej wersji jej prace są jeszcze ciekawsze i pozwalają lepiej wyobrazić sobie realia minionych epok. Ciekawym wzbogaceniem wiedzy odbiorców są komentarze towarzyszące każdemu portretowi wielkiej Polki. Umieszczone w ozdobnych ramkach dotyczą rozmaitych kwestii. Dzięki nim łatwiej zrozumieć przekazane treści, a do tego z pewnością w wielu wypadkach przyczynią się one do zainteresowania historią, przeszłością, rozmaitymi tematami, które na pozór wydają się odległe dziewczętom (jak choćby wspinaczka wysokogórska).  

Postaci bohaterek są inspirujące, to poszerzania horyzontów zachęca nas także przewodniczka Heńka:) Nie wahajcie się i przyjmijcie zaproszenie, a dla tych, których wciągną te pasjonujące opowieści, dobra wiadomość - jest i kolejna porcja nietuzinkowych portretów pań, tym razem z różnych zakątków globu, w książce "Damy, dziewuchy, dziewczyny. Podróże w spódnicy"!


Polecamy
Katarzyna i dziewczynki

 


 

 "Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy"

Autorka: Anna Dziewit-Meller

Ilustratorka: Joanna Rusinek

Wydawnictwo: Znak emotikon

Oprawa: twarda

Liczba stron: 212

Format: 16,3x23,5 cm

ISBN: 978-83-240-5234-9


 https://s.znak.com.pl/files/contentFull/front/znak_emotikon_400.png

 

 

 

Komentarze