"Bohaterowie Magicznego Drzewa. Stwór" - marzenia à rebours...

 

W przesyłce z książkami od Wydawnictwa Znak znalazłam broszurę zawierającą początek tej opowieści. Ileż radości sprawił ten prezencik Starszej!:) "Skąd masz? A można przeczytać całość? A kiedy będzie można?" - grad pytań jest najlepszym dowodem na to, że fani serii wciąż czekają na kolejne historie! To był początek stycznia, zatem nasze poszukiwania wówczas dały mizerne efekty: w księgarniach jeszcze żadnych wieść o tym tytule nie było, ale trzymałyśmy rękę na pulsie - i doczekałyśmy się!:) 

A zaczęło się tak zwyczajnie... Szkolne lektury zazwyczaj nie bywają pochłaniane jednym tchem. Co więcej - nierzadko czyta się je baaardzo długo;) Ale nie "Czerwone krzesło"! Pierwszy tom serii omawiany podczas lekcji języka polskiego dał nie tylko okazję do zdobycia dobrych stopni (i ze sprawdzianu z lektury, i z wypracowania), ale też dostarczył tyle radości, tyle emocji! Do tego rozwiązał kwestię, co wypożyczyć z biblioteki: oczywiście brakujące tomy z serii "Magiczne drzewo"! Jesteśmy szczęśliwymi posiadaczkami pierwszego tomu z autografem autora, mamy drugi, kilka kolejnych, lecz do całości serii paru brakuje, więc Starsza miała wreszcie coś do czytania (a niełatwo jest trafić w jej gust, zatem bardzo jestem wdzięczna panu Maleszce za podtrzymywanie czytelniczej pasji:)).

Takich fanów jest niemało - i z pewnością wielu rodziców jest wdzięcznych autorowi, za to że zaprasza najmłodszych do świata książek. "Nie ustawajcie w czytaniu" - zdaje się zachęcać, bo prócz cyklu "Magiczne drzewo" powstał kolejny - "Bohaterowie Magicznego Drzewa"! To nowa seria pozwalająca młodym czytelnikom cieszyć się niezwykłymi perypetiami dobrze znanych bohaterów. W drugiej jego części poznajemy nowe przygody Julki. Dziewczynka wraz z Kajetanem, Idalią, Alikiem i mówiącym psem Budyniem odbyła wyprawę do... świata dinozaurów po lekarstwo dla przyjaciela, wcześniej walczyła ze stalowymi osami, a teraz niemal sama zmierzyć się musi z tytułowym stworem, istotą rozmiłowaną w czynieniu zła, którą niestety z własnej winy sprowokowała do działania...

Jaka jest Julka? Zagubiona i samotna. W nowej szkole czuje się niepewnie, a opowiedziana przez nią historia o jej wcześniejszych przygodach sprawia, że dziewczynka staje się obiektem drwin i niemiłych żartów. Jako "nowa" zostaje obwiniona o nieprzyjemne zdarzenie. Nikt nie daje wiary jej wyjaśnieniom, więc Julka wpada na pomysł, by się zemścić, a wykorzystuje do tego magiczny atrament... 

Przywołana w ten sposób zła istota jest zamknięta w puszce. Mali prześladowcy mają "trzykrotnie zostać ukarani", ale Julce robi się żal dzieci. Reflektuje się, zabiera puszkę. Niosąc ją, potyka się, puszka wypada jej z rąk, wieczko otwiera się... Potrójny czar spada teraz na Julkę! Przekona się o tym już następnego dnia, gdy rano odpowiadając na pytanie taty... zamiauczy! Utrata głosu i niemożność porozumienia się to uciążliwa i przerażająca sytuacja. Jak się zakończy? I czy w ogóle kiedyś ten stan minie?! Dziewczynka jest przerażona, zwłaszcza że wie, iż to dopiero początek mrocznych działań stwora... 

Kolejne czary rzucone przez dymną istotę są coraz mroczniejsze. Julka ma przeciwko sobie psy i... koty! Potem zagraża jej nawet gąsienica! Musi udawać superrobota, staje się celem pościgu... Niejednokrotnie przyjdzie jej żałować, że zadziałała tak pochopnie... Przygody małej bohaterki przekonują, że warto postępować rozważnie, nie tracić zimnej krwi. Znane przysłowie o kopaniu pod kimś dołków znajduje tu swoją oryginalną, uwspółcześnioną formę. Na szczęście dziewczynka jest osobą pomysłową, potrafi szybko podejmować decyzję, działać pod presją czasu, zjednywać sobie sympatię innych - i w ten sposób wychodzić z rozmaitych tarapatów. 

Udaje się jej także wezwać na pomoc dobrze nam znanych bohaterów - Kajtka i Budynia. Ekipa ratunkowa leci dra-kulą, mają też w zapasie ostatnie krople cudownego atramentu. To elementy niezwykłej historii znane wiernym czytelnikom serii, ale jeśli nie mieliście do tej pory okazji jej poznać, to niezbędne informacje na te tematy znajdziecie na końcu książki (a po tej lekturze z pewnością doczytacie sobie już pełną wersję wcześniejszych przygód!:)). 

Lektura pokazuje nam, jak ważna jest przyjaźń, lojalność, ile znaczą w naszym życiu bliskie osoby, na których możemy polegać. Bohaterowie mają swoje pasje, które także pomagają w mierzeniu się z trudnymi wyzwaniami. To też zachęta i dla czytelników, by odkryć coś, co będzie miłym wypełnieniem wolnych chwil, swego rodzaju znakiem rozpoznawczym, być może również atutem w trudnej sytuacji. 

Wciągające przygody i krzepiące przesłanie - to otrzymujemy sięgając po kolejny tom przygód "Bohaterów Magicznego Drzewa". A w pakiecie jeszcze czytelniczego bakcyla!;)

Polecamy

Katarzyna i Starsza 

 

 

"Bohaterowie Magicznego Drzewa. Stwór" 

Autor: Andrzej Maleszka
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: twarda
Liczba stron: 304
Format: 12,3x17,4 cm
ISBN: 978-83-240-7484-6

 

 https://s.znak.com.pl/files/contentFull/front/znak_emotikon_400.png

 

Komentarze