"Czytam sobie" - ekologicznie, empatycznie, w przyjaźni z naturą

 

Kolejne lektury z serii "Czytam sobie" budzą mój wielki podziw: niełatwo jest stworzyć intrygującą historię dysponując nieco okrojonym alfabetem! A te opowieści - wciąż nowe, ciekawe, zajmujące, mają także moc rozbudzania czytelniczej pasji.


Przemiło jest mieć na swoim koncie taki sukces jak kolejna przeczytana pozycja. Przygody bohaterów intrygują i przekazują ważne treści, ilustracje są niebanalne i różnorodne, a dodatkowa zachęta do lektury - naklejki - to aspekt nie do przeoczenia! 

Ta karkołomna sztuka pisania przy użyciu podstawowych głosek skłania do poszukiwań trafnych wyrazów - dzięki temu wzbogaca się także zasób słownictwa najmłodszych. Kolejna niebagatelna zaleta tych książek to pytania, na które młodzi czytelnicy mają odpowiedzieć po lekturze. Ta ważna umiejętność i motywująca do uważnego czytania, skupienia.

"Pudel na dyskotece" to i zabawna, i mądra historia. Zaproszeni zostajemy na dyskotekę w stylu glamour, do tego poprzedzoną emocjonującymi przygodami. Barwne, jakby pulsujące rytmem żywiołowej muzyki ilustracje wciągają nas w klimat tej historii, bez wątpienia też przyznamy przyklaśniemy przesłaniu wynikającemu z lektury: muzyka łączy i łagodzi obyczaje!
 

"Wielki bal" Joanny Jagiełło to pozycja z serii EKO, więc opisana historia ma edukacyjny walor ściśle z ekologią związany. Dla najmłodszych bale nieodłącznie kojarzą się z choinkowymi zabawami, karnawałem, przebraniami. Jak miło jest planować strój, wybierać go, a potem ile radości daje podziw koleżanek, kolegów, nagroda za wyjątkowe przebranie! Tego właśnie pragnęłaby Nel, tyle że tata ma inne spojrzenie na celowość zakupu wymarzonego stroju. Niestety, często nasze szafy pękają w szwach, a my korzystając z kolejnej promocji nabywamy następne fatałaszki, które założymy raz czy dwa, by uznać je za nudne i szukać czegoś nowego... Czy można inaczej? Oczywiście! I o tym nas przekonują przygody Nel - warto wziąć z niej przykład!

Równie sympatyczna jest opowieść skierowana do najbardziej zaawansowanych czytelników - "Lola i ptaki". To intrygująca podróż w czasie, do lat osiemdziesiątych. Tytułowa bohaterka, Lola, to wrażliwa dziewczynka, która lubi przyrodę, spędzanie wolnych chwil na świeżym powietrzu, swoją rodzinę, przyrodę, naturę. I Panią Galotkę! To niezwykłe imię nosi straszka na wróble stworzona przez dziadka. Dziewczynka bardzo ją polubiła, zatem jej zniknięcie będzie dla niej prawdziwym nieszczęściem... Czytając tę opowieść poznamy bliżej realia życia na wsi, niemal czterdzieści lat temu. Choć inne od współczesnego było radosne, kolorowe, pełne przygód i wrażeń. Będąc bliżej natury siłą rzeczy najmłodsi lepiej ją rozumieli i bardziej doceniali. To inspirująca i ciekawa historia, pięknie zilustrowana przez Joannę Rusinek. 

Polecamy!
Katarzyna i Młodsza

  

 Seria "Czytam sobie"

Wydawnictwo: Harper Kids
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 14,5x18,5 cm

 

 

Komentarze