"Salve Femina" - wybuchowe treści w oryginalnej formie

 


 

 

Dzień Kobiet to sposobność, by przywołać kontekst tego święta. Często w przypadku młodszych jest on nieuświadamiany, zatem przywołanie jego źródeł to istotna sprawa. Dobrze jest pójść krok dalej, postarać się, by nie tylko od święta, ale i na co dzień prawa kobiet były szanowane, by uwzględniano ich potrzeby, by równość obu płci nie była tylko postulatem czy fikcją. 

Okazją, by poznać szersze grono Polek, które zasłynęły w rozmaitych - wszelakich! - dziedzinach, jest niebanalna publikacja autorstwa Magdaleny Gaładyk. Jak sama pisze o sobie - rysuje od zawsze, głównie kobiety. Zatem temat ten po prostu musiał znaleźć są wizualną interpretację w książce przez nią stworzonej. Autorska propozycja to ilustrowany zbiór portretów i cytatów, skarbnica inspirujących informacji, arcyciekawych postaci i zachęta: do poznawania szerzej przywołanych bohaterek, ale też do refleksji i działania. 

Feminizm wydaje się wielu osobom działaniem "zbyt" - pojawia się obawa, że to radykalne, niekobiece, roszczeniowe. Nierzadko zdarza się, że media podsycają te nieprzychylny wizerunek kobiet protestujących, wyrażających swoje zdanie. Warto uświadomić sobie podłoże tych działań, dotrzeć do prawdy, która leży u źródeł feminizmu. To nie walka "przeciw", ale o coś - o sprawy ważne, fundamentalne, istotne niegdyś - i dziś. 

"Salve Femina" to chwytliwy tytuł i intrygujący. Przywołuje zapewne rozmaite skojarzenia, a jego wieloznaczność pozwala na zaistnienie w bogatym kontekście. Także i sama forma książki jest ciekawa: ascetyczna okładka, barwione krawędzie bloku książki, tasiemka... Symbol na okładce to znak i przesłanie. 

Zapytani o słynne Polki uczniowie najczęściej przywołują dwa-trzy nazwiska. Gdy pojawiają się kolejne, są zaciekawieni, pytają o szczegóły. Mamy naprawdę wiele powodów do dumy i sporo do nadrobienia. Magdalena Gaładyk przybliża nam kobiety-artystki, pisarki, działaczki, naukowczynie, sportowczynie. Prócz biogramów autorka przybliża te wyjątkowe osoby także za pośrednictwem ich własnych słów. To cenne przesłania i źródło inspiracji. Niech ta niebanalna pozycja będzie lekturą, po którą często się sięga, jak po wizualny pierwowzór...


Polecam

Katarzyna 


  

"Salve Femina" 

Autorka, ilustratorka: Magdalena Gaładyk

Wydawnictwo: Albus
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 224
Format: 10,5 x 14,8
ISBN: 978-83-89284-22-8

 

 

 

 

 

 

Komentarze