"Mój cień jest różowy" - "być innym - jest bosko!" :)

 


Niebanalna historia małego bohatera to opowieść, którą powinni poznać wszyscy, bo jego problem to kwestia dotycząca sporej grupy osób, poza tym ta uniwersalna historia daje cenne wskazówki najmłodszym i nieco starszym, dzieciom i rodzicom - każdemu!

Mały bohater ma zainteresowania przez niektórych uznawane za nietypowe. Ów tytułowy różowy cień symbolizuje zamiłowanie do tańca, uwielbienie wszelkich niechłopięcych zajęć, zabaw, ba - to nawet chęć noszenia spódniczki! 

Niełatwo być takim "innym" w gronie osób typowych, postępujących według niepisanych, ale powszechnie obowiązujących schematów. W takich sytuacjach ważne jest wsparcie najbliższych - i tu spotykamy ciekawy portret taty. Z jednej strony jest to taki "stuprocentowy mężczyzna", z drugiej - widać, że chce on oszczędzić synowi trudnych przeżyć.

Niedługa historia pokazuje konfrontację bohatera z osobami z zewnątrz - to spotkanie budzi obawy, ale i pokazuje rozmaite aspekty tego "bycia innym". Widzimy reakcje osób nie znających małego bohatera - jak się okazuje, są one różne. A dlaczego tak jest, to tłumaczy chłopcu tata. Jego rozmowa z synem to cenna lekcja bycia sobą,

Wierszowana opowieść ma wzruszający kontekst - Scott Stuart napisał ją dla swego syna Colina, a tworząc postać małego bohatera wzorował się na doświadczeniach i przeżyciach synka. Historia ma szczęśliwy finał - jest też krzepiącym przesłaniem dla tych, którzy czują się inni: warto bronić swoich przekonań i szukać tych, którzy będą nas w tym wspierać. 

Dodatkowe atuty tej pozycji to świetne tłumaczenie autorstwa Michała Rusinka, a sympatyczne, miłe dla oka ilustracje. Jest w niej i szczypta humoru, a rymowany tekst zapada w pamięć - i bardzo dobrze, bo warto zapamiętać lekcję wynikającą z tej niedługiej, acz bardzo ważnej historyjki!


Polecamy

Katarzyna i Młodsza

 

 "Mój cień jest różowy"

Autor: Scott Stuart
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Format: 24x27,4 cm
ISBN: 978-83-240-7515-7

 

 https://s.znak.com.pl/files/contentFull/front/znak_emotikon_400.png

 


Komentarze