Muminkowe opowieści dla najmłodszych

 


Ogrom gadżetów, które ozdobione są wizerunkami bohaterów stworzonych przez Tove Jansson dowodzi dobitnie, że są to postacie kultowe, lubiane, wręcz uwielbiane. Wracamy do tych opowieści bardzo chętnie - niedawno Młodsza skończyła ponowną lekturę dwóch tomów mieszczących wszystkie muminkowe przygody, więc poznawanie nowych tytułów przeplatała taką sprawdzoną klasyką.

Najmłodsi mają chwilę, bo zasmakować w tych uroczych opowieściach, a w oczekiwaniu na gotowość do ich poznania, mogą cieszyć się tytułami powstałymi na podstawie opowiadań Tove Jansson. Właśnie ukazały się nowe tytuły, zatem razem z Muminkiem wybrać się możemy w podróż przez pory roku, dowiedzieć się, czy gwiazdka z nieba spełni jego marzenie, przeżyć księżycową przygodę...

Bardzo ciepłe są te historie - Muminek budzi w nas sympatię, jest przyjacielski, pomocny, pełen energii, empatii. Choć dom Muminków to oaza ciepła i spokoju, to mały bohater przekonuje nas, że zawsze warto wyjść na poszukiwanie przygody. Wtedy tym bardziej docenia się to bezpieczeństwo i urok domowych pieleszy:)

Przygody Muminka wiążą się z odkrywaniem świata, a ten czeka tuż za progiem domu. Miło jest wspólnie wybrać się na wyprawę w poszukiwaniu skarbów, cudownie jest zachwycać się pięknem jesieni, a wielbiciele wiosny (do których należę całym sercem:)) wiedzą doskonale, że trudno się jej doczekać, zatem poszukiwanie pierwszych oznak wiosny zaczyna się jeszcze gdy śniegu wokół co niemiara;) 

Przygody małego bohatera pokazują, jak wielka jest siła przyjaźni. Ważną postacią w tych opowieściach jest wielki nieobecny - Włóczykij, który niedawno opuścił Dolinę Muminków ("Muminek i złoty liść") lub ma właśnie po długiej, zimowej nieobecności powrócić ("Muminek i wiosenna niespodzianka"). Tak też się dzieje, co powoduje wybuch radości, ale myśli Muminka zdradzają, że posiadanie przyjaciela to sprawa niezwykle cenna, nawet jeśli cały czas nie jest on tuż obok, to świadomość tego faktu jest niezwykle krzepiąca. 

Muminkowe opowieści udowadniają, że miło jest wspólnie spędzać czas, razem podejmować się rozmaitych działań. Uczą także cieszenia się życiem, tym, co przynoszą kolejne dni, zmiennością i cyklicznością przyrody, każdym kolejnym radosnym porankiem czy wieczorem.

Polecamy

Katarzyna i Młodsza 

"Muminek i księżycowa przygoda"

Autorka: Tove Jansson

"Muminek i złoty liść" 

"Muminek i wiosenna niespodzianka"

Autorzy: Richard Dungworth, Tove Jansson
Wydawnictwo: Harper Kids
Oprawa: miękka
Liczba stron: 32
Format: 21x26 cm 

 

Komentarze