"Myślisz, że tak ci źle? Życie dzieci w starożytnym Rzymie" - lekcja historii ze szczyptą humoru

 


Dorośli notorycznie narzekają, że kiedyś było lepiej, we współczesnym świecie widzą upadek obyczajów, a zachowanie najmłodszych najchętniej zmieniliby o sto osiemdziesiąt stopni;) Wywnioskować można z tych utyskiwań, że mimo iż są tak wiekowi, to jednak nie żyli w starożytnym Rzymie...;) Ówczesne realia były zdecydowanie nie do pozazdroszczenia!

Chae Strathie zachęca młodych czytelników do podróży w przeszłość w celach edukacyjnych, ale też po to, by docenili, w jak szczęśliwych czasach przyszło im żyć. Nie wierzycie, że jesteście w czepku urodzeni?! Zatem pomyślcie: moglibyście zamiast ulubionych ubrań nosić tunikę, jadać takie pyszności jak popielice lub rozmaite potrawy podlane sosem ze sfermentowanych ryb! W szkole na porządku dziennym byłyby kary cielesne, a oglądanie ulubionych wówczas widowisk dostarczyłoby wstrząsających i dramatycznych przeżyć...

Autor w zabawny sposób przybliża najmłodszym wiedzę historyczną. Pokazuje te aspekty przeszłości, która zaciekawią odbiorców, zatem siłą rzeczy to okrojony portret ówczesnych czasów, ale z drugiej strony - to także świetna zachęta do pogłębiania wiedzy, jeśli temat zaintrygował, rozbudził historyczną pasję. 

Patenty na wciągnięcie w lekturę są rozmaite - przekazywane wiadomości zostały podzielone na mniejsze porcje, wprowadzone w ciekawy sposób. Skontrastowane z współczesnością realia życia w starożytnym Rzymie są zaskakujące, a obrazowy opis sprawia, że te wiadomości zostaną w głowach na dłużej. 

Autor nie stroni od humorystycznego ujęcia, czytelnik napotyka wielokrotnie na prowokacyjne pytania i zabawne propozycje naśladowania starożytnych, na przykład by stworzyć współczesną wersję lektyki (wleczenie materaca przez kolegów;)) lub wyrażanie aprobaty dla serwowanych dań tak jak to czynili Rzymianie (głośnym bekaniem...;)).

To wszystko sprawia, że książki z serii "Myślisz, że tak ci źle?" są lubianymi lekturami. Komiksowe ilustracje są znakomitym uzupełnieniem treści, bawią, ale też zaciekawiają, zatem nawet najoporniejsi przekonają się do takiego patentu na poznawanie przeszłości.

Polecam

Katarzyna

 

 

"Myślisz, że tak ci źle? Życie dzieci w starożytnym Rzymie" 

Autor: Chae Strathie
Ilustracje: Marisa Morea
Wydawnictwo: Wilga
Oprawa: twarda
Liczba stron: 64
Format: 21 x 29,5 cm
ISBN:  978-83-280-7309-8 

Komentarze