"Niesamowity Szerlok Worms i niebieskie monstrum" - w świat przyrody po emocje i porcję wiedzy

 


Intrygujący tytuł daje pewne sugestie co do treści tej komiksowej pozycji. Spolszczone imię genialnego detektywa to nieprzypadkowe miano - głównym bohaterem jest niepozorny robak, choć tak o nim pomyśleć możemy z naszego, ludzkiego punktu widzenia.

Dżdżownice nie należą do ścisłego grona naszych ulubieńców. Wprawdzie doceniają je ogrodnicy, ale nie budzą raczej powszechnego podziwu i sympatii. Komiks autorstwa Łukasza Auguścika ma szansę zmienić ten stan rzeczy!

Taki robaczy bohater nastręczyć może nieco problemów: w zasadzie rzadko widujemy dżdżownice (chyba że po deszczu albo w trakcie przekopywania ogródka), brak im kończyn... Wydawać by się mogło, że nie mają w sobie niczego detektywistycznego, ale przecież przekopują się pod ziemią i penetrują coraz to nowe jej zakamarki - to bardzo przypomina pracę dociekliwego detektywa! Z kolei wcześniej przywołane aspekty autor umiał przekuć w atuty: zamiast podawać rękę Szerlok wita się przeciwległym zakończeniem ciała, umie też poruszać się na powierzchni, czemu towarzyszą urozmaicone odgłosy;)  

Łukasz Auguścik - z zawodu nauczyciel biologii i chemii - może się nam tu jawić jako pedagog z wielką pasją;), gdyż swoją detektywistyczną opowieścią popularyzuje wiedzę o świecie przyrody. Wprawdzie zwierzęcy bohaterowie są pod wieloma względami nam bliscy - podobnie spędzają wolny czas, wiele ich marzeń jest zbieżnych z naszymi, chadzają do baru, no i przede wszystkim - korzystają z usług detektywa, ale jednocześnie to typowi przedstawiciele swojego gatunku, zatem ich zachowanie jest charakterystyczne dla owadów, płazów, gadów, ptaków, ssaków (bo przedstawicieli każdej z tych grup tu znajdziemy). Zatem to taka przyjemna i zapadająca w pamięć lekcja biologii.

Do tego niepozbawiona cennego przesłania! Ekologia to nader ważny temat i warto jak najczęściej go poruszać. W komiksie "Niesamowity Szerlok Worms i niebieskie monstrum" jego ujęcie jest niecodzienne, ale też mądre i skłaniające do refleksji. A przy tym to niezwykle zabawna historia! Przeniesienie typowych dla nas zachowań do świata zwierząt daje komiczny efekt. Także i dobór bohaterów - kontrastowy i nieoczywisty, sprawia, że historia raz po raz nas zaskakuje i wprawia w dobry humor - od pierwszego do ostatniego komiksowego rysunku. A te - również autorstwa Łukasza Auguścika, pokazują, że talent plastyczny dorównuje pisarskiemu, zatem otrzymana druga nagroda w czwartej edycji Konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci (pierwszej nie przyznano) jest jak najbardziej zasłużona.

To jedna z tych pozycji, które podobają się i młodszym, i starszym czytelnikom. Liczymy zatem na to, że zapracowany i zajęty autor (jak wyczytać to możemy z jego biogramu na skrzydełku) znajdzie też i czas na kontynuowanie swej twórczej pasji.


Polecamy

Katarzyna i Młodsza

 

 

"Niesamowity Szerlok Worms i niebieskie monstrum" 

 Autor i ilustrator: Łukasz Auguścik

Wydawnictwo: Egmont

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Format: 48    

Liczba stron: 21,5x29 cm

ISBN: 978-83-2819-644-5

 

 

 

Komentarze