"Pozytywka. Witamy w Pandorii. Tom 1" - odkryć inny świat, poznać siebie...

 

Utrata bliskiej osoby to dramatyczne wydarzenie, a potęguje te odczucia fakt, iż osobą, która utraciła mamę jest ośmioletnia Nola. Trudno zatem cieszyć się z urodzin, gdy ta tragedia stała się raptem trzy miesiące i dwa dni temu... Jednak urodziny nie będą tak smutne jak się dziewczynce wydawało. Za sprawą prezentu od taty przeżyje niesamowite przygody i ponownie poczuje bliskość mamy, jej troskę i miłość. 

Tym niezwykłym prezentem jest tytułowa pozytywka, należąca niegdyś do mamy Noli. Już to sprawiłoby, że taki przedmiot nabrałby szczególnego znaczenia dla obdarowanej, ale to nie koniec niespodzianek! W tej pozytywce... ktoś jest, ktoś się porusza i to wcale nie w mechaniczny sposób, dzięki kryjącemu się w niej urządzeniu! Jest tam maleńka dziewczynka, która pisze na piasku  (śniegu?)ważny komunikat: "Na pomoc"!

Czy chce się wydostać? Wprost przeciwnie! Zaprasza Nolę do swojego świata, bo potrzebuje pomocy dla swojej chorej mamy... Co może zdziałać ośmioletnia dziewczynka? Tu do historii wkracza magia - Nola w niezwykły sposób zmniejsza się, a poprzez magiczną pozytywkę trafia do Pandorii...

Nazwa krainy przywodzi na myśl Pandorę, bohaterkę z mitologii greckiej, a także jej mroczną puszkę pełną nieszczęść i trosk. Ale te skojarzenia nie są do końca trafne. Wyjątkowa pozytywka to portal do świata zachwycającego barwami i różnorodnością, w którym obok siebie żyją sercanie , którzy mają jedynie dwie ręce, ale i takie osoby, które tych rąk mają mnóstwo - a to tylko jedne z mniej zaskakujących odmienności! 

Intrygujące jest poznawanie złożoności i tajemnic Pandorii, ale Nola dociera tam przecież z misją: ma uratować mamę sympatycznego rodzeństwa... Z jej chorobą wiąże się pewna tajemnica, a Nola, której mama była pielęgniarką i która odziedziczyła po niej tę chęć niesienia pomocy, a także odwagę, upór w dążeniu do celu i dobre serce, dokona czegoś wielkiego, dowie się kilku ważnych rzeczy, ale też znajdzie bratnie dusze...

Wciągająca historia dostarcza wielu emocji. Pandoria intryguje i zachęca do lektury kolejnych tomów (następny jest już zapowiedziany na początek sierpnia!). "Pozytywka" przywodzi na myśl "Pamiętniki Wisienki" - obie serie powstały we Francji, wyróżniają je wyjątkowe ilustracje, łączy detekywistyczny (w pewnym sensie) wątek - choć oczywiście to odmienne historie. Nas przygoda Noli zafrapowała, a jej ujęcie - zachwyciło!

Polecamy!
Katarzyna i Młodsza

 

 
 

"Pozytywka. Witamy w Pandorii. Tom 1"

 Autor: Carbone

Ilustrator: Gijé

Wydawnictwo: Egmont

Oprawa: twarda

Format: 56   

Liczba stron: 21,6x28,5 cm

ISBN: 978-83-2814-964-9

 

 

 

Komentarze