"Światła północy. W dolinie trolli. Tom 1" - wyprawa do pełnej przygód Norwegii

 


Konna przejażdżka, odnalezienie śladów niedźwiedzia na śniegu, przygotowania do konfirmacji, podniosła uroczystość, goście, wśród których nie zabrakło ukochanego wujka - ten dzień obfitował w emocjonujące zdarzenia. Sonję, główną bohaterkę, czeka jednak więcej wrażeń, niezwykła podróż, wydarzenia niesamowite i nietuzinkowe.

A wszystko za sprawą oryginalnego prezentu otrzymanego od wujka Henryka. Zabytkowa klamra od paska okazuje się być czyjąś własnością, a jej właściciel, choć różni się nieco fizjonomią, to szybko znajduje wspólny język z uwielbiającą przygody, marzącą o podróżach Sonją. 

Podróż, którą mają odbyć, jest niezwykła, wręcz magiczna - bo i sposób jej odbycia jest niezwykły i tajemniczy, ale jeszcze bardziej wyjątkowe i zdumiewające jest miejsce, do którego dziewczyna trafia... To fantastyczny świat zamieszkany przez rozmaite istoty - przyjazne i wrogie, sympatyczne i przerażające. Spotkamy tu mówiące zwierzęta, są olbrzymy, smoki, wróżki, okrutni wikingowie... 

Komiksowa opowieść nasycona jest magią, ale też wierzeniami nawiązującymi do mitologii nordyckiej. Zgłębiając ją, odbywamy niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni, zanurzamy się w nietuzinkowy nastrój historii stworzonej przez młodą norweską autorkę. Powieść graficzna zyskała uznanie u młodych odbiorców (na fali popularności pierwszego tomu powstały kolejne, zatem już cieszymy się na ich poznawanie!), ale tez u krytyków i znawców literatury, bo "Światła północy" zostały wyróżnione dwiema prestiżowymi norweskimi nagrodami literackimi. 

Emocjonująca historia rozbudza ciekawość, a piękna warstwa graficzna zachwyca i buduje niezwykły nastrój. Wiele treści przekazanych zostało w ilustracjach, zatem wytrąca nas to nieco z takiego przyzwyczajenia, by skupiać się słowach. 

"W dolinie trolli" to pierwszy tom - zatem mamy tu zarysowane, zapowiedziane rozmaite tematy - poznajemy bliżej młodych towarzyszy Espena, dowiadujemy się, że po lesie grasuje Trym, słyszymy historię waśni jarla ze smokiem. Sonja nawiązuje bliższe relacje z nowymi znajomymi, ratuje maleńką wróżkę (a może raczej wróżka?;))... 

Wspaniała, porywająca opowieść! Nie możemy doczekać się kontynuacji - która na szczęście została zapowiedziana na początek sierpnia:)

Polecamy

Katarzyna i Młodsza 

 


 

 "Światła północy. W dolinie trolli. Tom 1" 

 Autor i ilustrator: Malin Falch

Wydawnictwo: Egmont

Oprawa: twarda

Format: 168    

Liczba stron: 14,8x21 cm

ISBN: 978-83-2814-948-9

 

Komentarze