"W blasku księzyca. Catwoman" - dorastanie superbohaterki

 

Superbohaterowie to nietuzinkowe postacie, które oddziałują na wyobraźnię. Podziwiamy ich pomysłowość, determinację, skuteczność. Każda akcja to popis siły, sprytu, inteligencji. Działanie na rzecz słabszych, potrzebujących budzi naszą sympatię. A tym bardziej będziemy doceniać bohaterkę niniejszego tomu, gdy poznamy niełatwe doświadczenia, które stały się jej udziałem...

Poruszająca opowieść adresowana jest do nastolatków. Według zamysłów twórców serii jej odbiorcami są młodzi czytelnicy "13+". Dlatego też i problemy są nieco poważniejsze - Selina Kyle to outsiderka, nie ma dobrych relacji z matką, która zapatrzona w kolejnych partnerów - egoistów i przemocowców, raczej nie decyduje się stawać w obronie córki. W szkole snobistyczne towarzystwo też nie jest przyjaźnie nastawione. Nastolatka ma szczupłe grona bratnich dusz, choć i w ich przypadku pełne porozumienie nie jest możliwe. Selina jest buntowniczką, żyje marzeniami, kieruje się emocjami, które są tak zmienne i różnorodne, że dziewczyna czuje się samotna, nierozumiana.Wreszcie nadejdzie moment, gdy jedynym wyjściem będzie opuszczenie domu...

Gorzki smak samodzielności bywa trudnym doświadczeniem. Selina szuka swego miejsca, chce być kochana, akceptowana, ważna jest dla niej sprawiedliwość. To wszystko sprawia, że śledzimy losy bohaterki z wielkimi emocjami. Kolejne perypetie sprawiają, że poznajemy bliżej i lepiej dziewczynę, która pod pseudonimem Catwoman postanawia żyć według swoich zasad - ale nie wbrew wszystkiemu. Na drodze niezależnej nastolatki pojawią się nietuzinkowe osoby, nawiąże nowe znajomości, dokona rzeczy wyjątkowych. 

Graficzna powieść o dorastaniu porusza tematy bliskie nastolatkom. Emocjonalne ujęcie sprawia, że Selina-Catwoman - choć czasem działa na granicy prawa - to bohaterka pozytywna, budząca ciepłe odczucia i reakcje. Dodatkowym wabikiem dla wielbicieli kotów są bardzo liczne "kocie" nawiązania, zarówno w warstwie tekstowej jak i wizualnej. 

Rysunki autorstwa Isaaca Goodharta są  pełne detali, dopracowane - z pewnością oddziałują na odbiorcę, tak samo jak i cała historia. Utrzymane w błękitnej tonacji pokazują aktualne przeżycia bohaterki, jeśli zaś przywołuje ona momenty z przeszłości czy też snuje marzenia, wówczas pojawiają się odcienie szarości. 

Powieść graficzna bliska jest komiksowi, ale góruje nad nim bogactwem emocji. Dlatego dostarcza odbiorcom wielu przeżyć, pokazuje wagę i wartość więzi międzyludzkich (tych dobrych, zdrowych, o które tak zabiegamy...), potrzebę empatii. Catwoman to indywidualistka podążająca za swoimi marzeniami, z determinacją realizuje się, dojrzewa, kształtuje swój los.

Polecam

Katarzyna

 

 "Catwoman. W blasku księżyca" 

Autorka: Lauren Myracle

Rysunki: Isaac Goodhart

Wydawnictwo: Egmont

Oprawa: miękka 

Liczba stron:192

Format: 15x23 cm

 

 


Komentarze