"Światła Północy. Uczennica Wyroczni. Tom 2" - w świecie trolli, wikingów i magii

 


W drugim tomie "Świateł północy" spotykamy Sonję chwilę po wydarzeniach, które zamykały poprzednią część. Ale zanim dowiemy się, jakie niezwykłe moce ma nietypowa ważka uratowana przez dziewczynkę, poznamy inne wątki, które przewijać się będą przez karty tego tomu. W kraju trolli pojawia się stryj Henrik poszukujący bratanicy, a niechętni mu tubylcy od razu go więżą.  Niezadowolony z niepowodzenia wyprawy jarl Hjalmar otrzymuje nieoczekiwanie ofertę pomocy od wiedźmy, która wraz ze swoją młodą podopieczną przybyła do miasta. 

Sonja doświadcza tutaj niezwykłych przeżyć, poznaje nietuzinkowych mieszkańców tego świata, do który tak bardzo chciała odwiedzić. Nie spodziewała się, że bywa tu niebezpiecznie, ale obecność Espena i jego podopiecznych, którzy razem z wilkami tworzą lojalną i zgraną grupę przyjaciół, sprawia, że nawet dramatyczne zwroty akcji nie przerażają, bo wiemy, że inni pospieszą nam z pomocą. 

A do tej grupy dołączy wnet ktoś nowy... Kryjąca się za maską dziewczynka z gór włada magią, a na polecenie swojej opiekunki, wyroczni, musi spełnić okrutne żądanie wikingów: zamienić w kamień trolla... To ciekawą aspekt tej opowieści, bo bohaterka z jednej strony popełnia zły czyn, z drugiej - budzi sympatię. Na jej przykładzie widzimy, że ocena innych rzadko jest łatwa, prosta, oczywista. 

Autorka w swej opowieści nawiązuje do mitologii nordyckiej, spotykamy tu rozmaite postacie, różniące się fizjonomią, charakterem, usposobieniem. Są i władające ludzką mową zwierzęta, niezwykłe istoty o szczególnych mocach, wiara w magię, która jest wokół nas i którą możemy wykorzystać w własnych celach. Wielbiciele takich klimatycznych, pełnych niezwykłości opowieści będą usatysfakcjonowani.

Ciekawym zabiegiem jest podzielenie treści na rozdziały, zatem przenosimy się z jednej lokalizacji do drugiej, wątki łącza się, przenikają, uzupełniają. A choć pomysł jest znany - wizyta w innym, niezwykłym świecie, to motyw walki dobra ze złem został tu oryginalnie ujęty. Do tego grupa młodych bohaterów radzących sobie z wrogami i przeciwnościami losu bez pomocy dorosłych to dla odbiorców z pewnością frapujący aspekt tej historii. 

Dodatek "Szkice" zdradza kulisy warsztatu autorki, z pewnością niejedną osobę zachęci do własnych twórczych prób. Ilustracje bowiem to kolejny ciekawy element komiksu. Dla miłośników Thorgala nie będą może odkrywcze, ale współcześni młodzi odbiorcy z pewnością będą nimi oczarowani. 


Polecamy
Katarzyna i Młodsza

"Światła Północy. Uczennica Wyroczni. Tom 2"

 Autor i ilustrator: Malin Falch

Wydawnictwo: Egmont

Oprawa: twarda

Format: 148    

Liczba stron: 14,8x21 cm

ISBN: 978-83-2814-949-6

Komentarze