"Czerwony kłopot" - problem do rozwiązania

 


Najmłodszych wszelkie trudne sytuacje frustrują. Małe niepowodzenie wydaje się być końcem świata. Włącza się taka skłonność do generalizowania - "wszyscy" i "zawsze" albo "nikt" i "nigdy". Nieśmiała osoba dostrzega tylko rozbawione dzieci, do których trudno podejść, odrzucona propozycja powoduje zamknięcie się w sobie czy płacz. Niełatwo zmagać się z niepewnością, brakiem odwagi, skrępowaniem. A taki właśnie problem ma Krzyś.

W krótkiej opowieści autorstwa Joanna Strękowskiej jest to niejako zmaterializowany towarzysz - widzimy go zawsze obok Krzysia, wydaje się czyhać na okazję, by się ujawnić. Co charakterystyczne, taki nietypowy druh tylko chłopcu towarzyszy - tak na pozór wygląda sytuacja. Ilustracje w pomysłowy i obrazowy sposób pokazują, co czuje zawstydzony maluch: dziesiątki wpatrzonych oczu (jakby pozbawionych twarzy, zatem w tym skrępowaniu trudno odnaleźć kogoś bliskiego), palce wytykające oskarżonego - dodajmy: niesłusznie - chłopczyka. Do tego ten Czerwony, który zawsze go znajduje i jest coraz większy, wręcz przesłania wszystko inne... 

Zawstydzenie to nie tylko czerwone policzki i komentarze innych na ten temat - to także niemożność przeciwstawienia się niesłusznym zarzutom, problemy z wzięciem udziału w przedszkolnym przedstawieniu o kowbojach (a to ulubiony temat Krzysia!), poczucie osamotnienia. Jak walczyć z Czerwonym?!

A może nie walczyć? Może polubić, przejść nad tym problemem do porządku dziennego. Wszak, jak się okazuje, inni też mają swoje kłopoty, a nie zawsze je widzimy, bo skupiamy się na naszych trudnościach. Kolorowe kłopoty koleżanek i kolegi Krzysia są powodem nie mniejszych frustracji, więc uświadomienie tego pozwala dostrzec problemy innych. 

A jak wygląda Wasz problem? On też może stać się bohaterem książki, bo na jej końcu znajdziemy miejsce, by go narysować. Może taki kolorowy portret sprawi, że łatwiej będzie go oswoić? Najmłodszym czytelnikom (zerówkowicze i pierwszaki) bardzo się ta historia spodobała i skłoniła do zwierzeń. Pomysł stworzenia wizerunku również ucieszył. Polecam zatem tę niedługą, niewielką pozycję o wielkim znaczeniu i wadze!

Katarzyna"Czerwony kłopot" 

Autorka i ilustratorka: Joanna Strękowska
Wydawnictwo: Wilga
Oprawa: twarda
Liczba stron: 40
Format: 24,5x 24,5 cm
ISBN: 978-83-280-8038-6
 

Komentarze