"Franciszek, Klara i Antoni" - piękne, wspaniałe postacie

 Trzy tytułowe postacie świętych to tak szczególne grono, które jednocześnie pokazuje, że dobre wzory łatwo się przenoszą, znajdują szerokie rzesze naśladowców. Pięknym dowodem na to jest historia życia świętego Franciszka, którego przykład zainspirował do wstąpienia do zakonu świętą Klarę, a spotkanie ze świętym Antonim było dla obu cennym doświadczeniem. 

Dzieje tych trojga świętych pokazują nam, że wybór takiej drogi życiowej jest niełatwy. Dla wielu osób ta decyzja jest niezrozumiała, bo wiąże się z odrzuceniem dostatniego życia, wygód, spokojnej egzystencji. Każdy z trojga bohaterów odrzucił majątek, pozycję, szacunek ludzi wynikający z pochodzenia. Poświęcili to wszystko, by nadać wyższy cel swemu życiu: wielbić Boga każdym swoim czynem, pomagać potrzebującym, pielęgnować chorych. 

Trzy biografie łączą się i przenikają. Franciszek zmienia swoje życiowe plany, pomaga innym, wyrzeka się majątku, chce żyć z pracy własnych rąk, wielbiąc Boga - to fascynuje Klarę, a jej przykład działa na inne pobożne niewiasty. Antoni pielgrzymuje i głosi słowo Boże, jest bez reszty oddany tej idei, a jego charyzmatyczne uwielbienie nie pozostaje bez wpływu nawet na tych, którzy wcześniej byli daleko od wiary i religijności.

Giuseppino De Roma tworzy opowieść, która pokazuje wielowymiarowy portret bohaterów. Dzięki obrazowemu przedstawieniu stają się oni bliscy młodym odbiorcom. Prosty przekaz doskonale trafia do najmłodszych, a niezwykłość dokonań i poświęceń trojga świętych staje się inspiracją i zapada w pamięć. 

Książka jest bogato ilustrowana, a wielość treści i symbolika zawarte w tych rysunkach dopełniają wartościowego przekazu. Pochylający się nad każdym istnieniem świeci to cenny przykład także dla nas, uniwersalne wartości wynikające z ich przesłania są ważne i warte naśladowania.

Polecamy

Katarzyna i Młodsza

 "Franciszek, Klara i Antoni" 

Autor: Giuseppino De Roma

Ilustratorka: Andreina Parpajola
Wydawnictwo: Bratni Zew

Oprawa: twarda

Liczba stron: 60
Format: 15,1x20,9 cm
ISBN:
978-83-7485-406-1Bratni Zew Sp. z o. o.


Komentarze