"Sowa zwana Gwiazdą" - jesiennie i edukacyjnie

 


Jesień tak się nam trochę "prześlizguje" - wprawdzie zbieranie kasztanów, grzybobrania, bukiety z liści czy placek ze śliwkami to atuty tej pory roku, jednak często już nastawieni jesteśmy świątecznie i końca grudnia, śniegu i  bożonarodzeniowej atmosfery wypatrujemy. A przecież jesień ma tyle uroku - i też swoje święto, zaadaptowane już całkiem dobrze i nad Wisłą;) To Halloween, święto przebierańców, duchów, strachów i... słodyczy;) W takie klimaty zaprasza nas Helen Peters, która swojej literackiej bohaterce kolejny raz daje szansę pospieszenia z pomocą potrzebującemu jej zwierzęciu, a przy okazji w halloweenowej atmosferze udziela ważnej lekcji dotyczącej odpowiedzialności, prawdomówności. 

Jasmine i Tom podczas spaceru z uratowanym w tomie trzecim serii Obłoczkiem spacerują obmyślając plan imprezy z okazji końcowopaździernikowego święta. Natrafiają na zaniedbany budynek, którego właściciel nie mieszka w pobliżu, zatem miejsce wydaje się idealnie odpowiadać potrzebom młodych imprezowiczów;) Obawy budzi tylko uzyskanie zgody od rodziców, zatem plan jest jasny: nie zostaną po prostu wtajemniczeni!

To nie jedyny sekret, który Jasmine ukrywa: zobowiązała się zaopiekować chomikiem koleżanki, a kolejne zwierzątko w domu z pewnością nie wzbudzi entuzjazmu rodziców. Zatem - plan jak wyżej! W ukrywaniu tych tajemnic wspiera dziewczynkę jej kolega, Tom. 

No i mają też nowego podopiecznego - tytułową Gwiazdę, sowę płomykówkę, którą znaleźli nieopodal szopy. Wycieńczony ptak potrzebuje pomocy, zatem mama Jasmine, weterynarka, wspólnie z dziećmi pielęgnują Gwiazdę. 

To warstwa fabularna - nie pozbawiona dydaktycznych akcentów, bo zwierzęcy bohaterowie są opisywani bardzo dokładnie i wszechstronnie jako przedstawiciele swoich gatunków, zatem dowiadujemy się wiele o wyglądzie, zwyczajach, dorastaniu płomykówek, poznajemy niuanse opieki nad chomikiem. Te informacje pojawiają się w przemyślany sposób i w odpowiednich dawkach, więc i ciekawią, i nie wywołują wrażenia wykładu. 

Lektura wciąga, uczy odpowiedzialności, rozwagi, pokazuje właściwe relacje i wobec zwierzęcych pupili, i te międzyludzkie. Polecamy na te październikowe dni!

Katarzyna i Młodsza

"Sowa zwana Gwiazdą"

Autorka: Helen Peters
Ilustracje: Ellie Snowdon
Wydawnictwo: Wilga
Oprawa: miękka
Liczba stron: 160
Format: 12,3 x 19,4 cm
ISBN: 978-83-280-8659-3
 

 

 

Komentarze