"Wojna cukierkowa. Tom 1" - uważajcie na słodycze!

 


Myślę, że właśnie odkryłyśmy świetną lekturową propozycję na jesienno-zimowe wieczory! Brandon Mull jest przecież nie tylko autorem "Wojny cukierkowej", ale też "Baśnioboru", "Smoczej straży", "Zwierzoduchów", "Pozaświatowców"... Mnóstwo stron pełnych magii, niezwykłości, przygód i emocji - i to wszystko przed nami! A za nimi - lektura frapującej powieści o piątoklasistach, których apetyt na słodycze okazał się bardzo brzemienny w skutki...

Łakocie budzą ambiwalentne odczucia - tak miło je pochrupać, spróbować czegoś nowego, zjeść ulubione pyszności, ale niezbyt to zdrowe, a uzależnić się od słodyczy jest niezwykle łatwo. A w ekspresowym tempie się to dzieje, gdy wyszły one spod ręki Belindy, właścicielki "Słodkiego Ząbka". I to nie tylko dlatego, że są naprawdę smakowite. Prawdziwy powód to... ich magiczne moce! Dzięki cukierkom można skakać na niebotyczną wysokość, być odpornym na ból, zmienić swą fizjonomię, trafiać w różne miejsca przechodząc przez lustra czy dać nauczkę wstrętnym prześladowcom uczącym się klasę wyżej.

Nate, Summer, Trevor i Gołąb to piątoklasiści, ale też paczka przyjaciół, no i członkowie wspólnie stworzonego klubu Błękitne Sokoły, którego działanie jest póki co bliżej niesprecyzowane, zatem propozycja pomocy dla starszej pani powiązana z obietnicą sowitej nagrody jest praktycznie nie do odrzucenia. Takie przygody i emocje wciągają, a że prośby przemieniają się w żądania i szantaż, młodzi bohaterowie wikłają się coraz bardziej. 

Czy sympatyczna staruszka mówi im prawdę? Czy szczere są intencje równie wiekowego sprzedawcy lodów? Czemu mroczny, podejrzanie wyglądający mężczyzna w średnim wieku wciąż kręci się nieopodal? Autor przygotował dla czytelników wiele niespodzianek i liczne zwroty akcji. 

W świecie magii wiele rzeczy jest możliwych, zatem bohaterowie doświadczają niezwykłej wolności. Rodzice przestają "wtrącać się", ale czy takie poczucie wolności da radość? Czy emocjonujące przygody są warte każdej ceny? W toku wciągającej opowieści stajemy - wraz z bohaterami - przed rozmaitymi dylematami. A choć realia są odmienne od tych, które na co dzień spotykamy, to wnioski - z pewnością uniwersalne!

Jest zatem "Wojna cukierkowa" powieścią i dostarczającą rozrywki (spodoba się zwłaszcza lubiącym dreszczyk emocji), i niepozbawiona jest cennego przesłania. Pokazuje wagę lojalności, rozsądku, odpowiedzialności. Nietuzinkowe pomysły, skomplikowana, a tak starannie zaplanowana akcja, ciekawe postacie i szczypta humoru - to idealna mieszanka, by stworzyć świetną powieść. 

Polecamy

Katarzyna i dziewczynki"Wojna cukierkowa. Tom 1"

Autor: Brandon Mull
Wydawnictwo: Wilga
Oprawa: miękka
Liczba stron: 408
Format: 14,2 x 20,2 cm
ISBN: 978-83-280-7294-7
 

 

Komentarze