"Czemu tata siedzi w garnku?" - ze zdjęcia - opowieść, humor i nauka;)

 


Mnóstwo zadziwiających rzeczy przytrafiło się pewnemu tacie - w zamierzchłej przeszłości, gdy był małym chłopczykiem, lokował się w zdumiewających miejscach, porabiał niesłychane rzeczy, miewał pomysły nie z tej ziemi! Jak to dobrze, że te chwile nie umknęły, bo zostały uwiecznione na fotografiach. Dzięki zdjęciom oraz dzięki wspomnieniom taty taty, czyli dziadka, syn taty (czyli wnuk;)) może dowiedzieć się, co porabiał niegdyś jego rodzic. A to historie nie lada!

Wraz z upływem czasu wiele rzeczy zaciera się nam w pamięci. Zostają strzępki, urywki, fragmenty. Niekiedy całe lata jakby wyparowały! Patentem na zachowanie wspomnień jest uwiecznianie na fotografiach chwil szczególnych, miłych, wartych zapamiętania. Pewnie dobrze byłoby zachować w pamięci wszystkie momenty z przeszłości, ale to niemożliwe. Dobrze zatem, że udaje się uratować choć część. Przeglądając te zdjęcia dziwimy się ówczesnej modzie, zaskakuje nas wystrój wnętrz, a nierzadko - i to co sportretowani robią.

Tak też jest w przypadku owego tytułowego taty: cóż to za nietuzinkowy malec! Nie tylko siedział w garnku, spał na stole, rozmawiał z piłką czy zjadał piasek. Potrafił złożyć się w pół, a nawet latać! Dzięki swojej odwadze uratował Małgosię przez zakusami strasznej czarownicy i w ten sposób zdobył... siostrę! Mógł z nią później wybrać się na koniec świata;)

Wszystkie te przygody są uchwycone na fotografiach. Rzecz jasna - tylko ich fragmenty, pewne wybrane chwile. Na szczęście o kulisach wydarzeń opowiedzieć może dziadek! Jeden kadr sprawia, że ożywa barwna historia. Czasem pewne rzeczy wymagają sprostowania, bo i ujęcie może być mylące, zatem chwała dziadkowi, że dzieli się tą prawdziwą wersją zdarzeń;) To najczęściej tak niesamowite opowieści, że frapujące szczegóły zdumiewają wnuka. Można by powiedzieć, że są to historie legendarne, z ziarnkiem prawdy i pewną porcją niezwykłości, ze szczyptą humoru i odrobiną fantazji. Zajmujące i niepozbawione cennego przesłania stają się pomostem między pokoleniami, łączą starszych i młodszych. 

Z sympatycznych opowieści wyłania się obraz rodziny kochającej się, w której troska o innych, życzliwości i czułość to ważne elementy codzienności. Lektura bawi i intryguje, zachęca nas także do własnych poszukiwań w naszych prywatnych zbiorach fotograficznych. Warto je odkurzyć i zapytać starszych członków rodziny, jakie historie się z nimi wiążą....

Polecamy
Katarzyna i Młodsza"Czemu tata siedzi w garnku?" 

Autor: Paweł Beręsewicz
Ilustratorka: Joanna Gwis
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 104
ISBN: 978-83-8208-007-0


  

Komentarze