"Czy będziesz moim przyjacielem?" - druh, towarzysz, niezawodny kompan...

 Ulubiona seria najmłodszych porusza nowy, bardzo ważny temat. I znów istotne są emocje, kolejny raz przekonujemy się, jaką rolę odgrywają one w naszym życiu, w budowaniu relacji. Ulubieni bohaterowi to gwarancja, że historia zaciekawi, że znający już Małego Brązowego Zajączka z przyjemnością podążą za nim, gdy będzie szukał kogoś, kto się z nim pobawi, z kim będzie mógł miło spędzić czas - po prostu: bratniej duszy!

Jak ważna jest przyjaźń, wie każdy. Najmłodsi może nie do końca zdają sobie sprawę, czym ona dokładnie jest, jak ją okazać, co można wybaczyć w takich relacjach, na co można liczyć. Ale podobnie jak i starsi potrzebują kogoś, by był blisko, by się wspólnie bawić, by przegadać wszystkie ważne tematy, które nurtują najmłodszych. Można się z takim "kimś" podzielić drugim śniadaniem czy jakimś smakołykiem, usiąść obok siebie podczas przedszkolnych uroczystości, stanąć w parze, ale też liczyć na wsparcie z jego strony, na wspólne przeforsowanie pomysłu na zabawę, na lojalne traktowanie, na to, że po powrocie po chorobie ten ktoś wybiegnie na nasze spotkanie i opowie wszystko, co działo się podczas tych dni, gdy się nie widzieliśmy. Taki kumpel to skarb! A przedszkolne przyjaźnie potrafią przetrwać bardzo długo. Choć bywa i tak,  że przeprowadzka sprawi, że ta pierwsza ważna znajomość pozostanie jako ważne wspomnienie tych lat. 

Dlatego też niezwykle ważne jest podsunięcie pomysłu, jak zjednać sobie drugą osobę, jak zagadnąć, w jaki sposób nawiązać kontakt i podtrzymać go. Bo dzięki temu zdobyć można dobrego kolegę, znaleźć sojusznika w nowym środowisku, oswoić je sobie. Mały Brązowy Zajączek chce bawić się z tatą - ale ten jest zajęty. Może to prawda, może swego rodzaju wymówka, by ośmielić pociechę, pokazać, że można znaleźć sobie towarzysza, rówieśnika, otworzyć się na innych, na świat.

I Mały Brązowy Zajączek wyrusza na poszukiwanie przyjaciela. Bohaterowie egzystują w świecie, który jest dla nich naturalny, oczywisty w kontekście bycia zwierzęciem. Łąki, pola, pagórki, krzaczki i zarośla - to tu mały bohater szukać będzie towarzysza zabaw. Pojawiają się swego rodzaju namiastki: cień, odbicie Małego Brązowego Zajączka, ale to oczywiste - po etapie, gdy najmłodszym nie potrzebni są rówieśnicy do dobrej zabawy, przychodzi czas, gdy są oni niezbędni!

Na szczęście zatem takiego druha udaje się znaleźć. A właściwie - druhnę;) - bo to przyjaciółka, Mgiełka, sympatyczna towarzyszka, która także chyba szuka kogoś bliskiego. Co ciekawe, nie wszystko idzie jak z płatka. Przecież nowo poznany towarzysz ma swój własny bagaż doświadczeń, odmienne pomysły. Na szczęście można coś wybaczyć, zrozumieć, empatycznie podejść do sprawy i dostrzec walory tego nowego znajomego. I o to chodzi! Dzięki takim relacjom świat nabiera sensu i barw! 

Piękna książka z urokliwymi ilustracjami zawiera cenne przesłanie. Ważna lekcja pokazuje, że kto szuka, ten znajdzie, a otwartość i zrozumienie to klucz do zadzierzgnięcia cennych więzi.

Polecamy
Katarzyna i Młodsza
"Czy będziesz moim przyjacielem?" 

Autor:  Sam McBratney 

Ilustratorka: Anita Jeram

Wydawnictwo: Harper Kids

Liczba stron:32

Oprawa: twarda

Format: 21.5x24.5cm

ISBN:   978-83-276-6305-4 


Komentarze