"Świat chce, byś był sobą" - dla najmłodszych o sprawach najważniejszych

 


Najpiękniejsze publikacje łączą w sobie piękną, mądrą treść i zachwycającą stronę wizualną. Takie wyjątkowe tytuły są potem polecane na fanpage'ach, okupują wysokie miejsca w rankingach księgarni, wchodzą szturmem do kanonu książek, które trzeba mieć. I taka przyszłość niewątpliwie czeka tytuł "Świat chce, abyś był sobą". 

Tytuł jest bardzo wymowny i jasny. Co jednak oczywiste dla dorosłego odbiorcy, niekoniecznie zrozumiałe będzie dla najmłodszych. Nie niepokójcie się, piękna historia, którą wymyśliła Joanna Gaines, to opowieść w obrazowy sposób ukazująca wielką prawdę ukrytą w tytułowym stwierdzeniu. 

Wielką zaletą lektury jest jej uniwersalność. Przywołany temat zaciekawi i dziewczynki, i chłopców, sposób przedstawienia historii budowy najwspanialszego balonu intryguje, jest nietuzinkowym pomysłem i niebanalnym symbolem. Różne projekty, rozmaite metody, odmienne materiały - to realia związane z ukazanym tematem, ale mogą też być rozumiane przenośnie, jako nasze osobiste plany na życie, nasze predyspozycje, wybory, które podejmujemy. 

Przesłanie tej pozycji nie ogranicza się do zachęty realizacji własnych koncepcji. W tej opowieści zawarty jest też apel dotyczący akceptacji, tolerancji, otwarcia na drugiego człowieka, docenienia jego potrzeb, jego wyjątkowości. Na sympatycznych ilustracjach widzimy najmłodszych bohaterów, których różni kolor skóry, wygląd, zainteresowania, są chłopcy i dziewczęta, są dzieci w pełni sprawne i z niepełnosprawnościami. Każde z nich jest ważne, bo wszyscy uczymy się jedni od drugich, razem zdziałamy więcej niż w pojedynkę!

Książkę otwiera list-przekaz od autorki, w którym padają ważne słowa, stanowiące inspirację, życiową wskazówkę: "celebrujcie różnice między ludźmi", "bądźcie życzliwi dla siebie i innych". Dzięki temu to idealny prezent i dla najmłodszych, i dla nieco starszych odbiorców. 

Polecamy
Katarzyna i Młodsza


"Świat chce, byś był sobą"

Autorka: Joanna Gaines

Ilustratorka: Julianna Swaney

Wydawca: Harper Collins

Okładka: twarda

Liczba stron: 32

Format: 23,6x28,5 cm 

ISBN: 978-83-276-7123-3Komentarze