"Czy ryby piją wodę? Jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi" - porcja ciekawych pytań i frapujących odpowiedzi:)

 


Od wodnych ssaków oddychających wszak powietrzem do pytania o możliwość spełnienia się naszych marzeń - mnogość ciekawych tematów poruszonych w najnowszej książce autorstwa Doroty Sumińskiej jest niebagatelna. Ale ta rozpiętość i rozmaitość treści jest jak najbardziej zrozumiała - to przecież odpowiedź na dziecięcą ciekawość każącą pytać o wszelkie intrygujące kwestie, dociekać, zastanawiać się, badać...

Zadedykowana wnukowi autorki - Erykowi Maurycemu - książka jest napisana w formie rozmowy, z pewnością sporo pytań nasunęło się ciekawemu świata młodemu człowiekowi i zainspirowało do przekazania tej wiedzy szerszemu gronu odbiorców. Zresztą i łączenie się tych treści zdaje się potwierdzać to domniemanie - od pytania o to, dlaczego kot nie umie mówić przechodzimy do kwestii aparatu mowy, potem do przepony - u kotów, meduz, ptaków...;) Kilka stron poświęconych zostało pasożytom, tytułowe pytanie sprowokowało do zastanowienia, czy i mocniejsze trunki pijają zwierzęta. Takie pogłębianie tematu pozwala spojrzeć bardziej całościowo na świat przyrody, dojrzeć wzajemne zależności, powiązania, analogie. 

Celem książki jest edukacja w zakresie tematów związanych z biologią, fizjologią, ale też pokazanie właściwych postaw wobec przyrody, w stosunku do naszych pupili, zwierząt od nas zależnych czy takich, które spotykamy na naszej drodze. Takie proekologiczne, empatyczne zachowania są więc promowane i zalecane. 

Znajdziemy w tej pozycji treści dotyczące i budowy organizmów, i ich funkcjonowania. Poruszone zostały tematy zwyczajów, obyczajów, wychowania, przystosowań jakie obserwujemy w świecie przyrody, ale i takich, które dotyczą nas samych. Ba, nawet i kwestie językowe się pojawiły! W naszych wypowiedziach i sposobie myślenia funkcjonuje wiele krzywdzących stereotypów, liczne związane są ze światem fauny, więc taka ich dekonstrukcja pozwala zmienić nastawienie. 

Jednocześnie to po prostu miła lektura. W takim dosłownym sensie, bo napisane zrozumiałym językiem odpowiedzi mają za zadanie zaspokoić ciekawość, poszerzyć wiedzę. Zatem i jako książka do samodzielnego poznawania przez młodego odbiorcę "Czy ryby piją wodę?" znakomicie się nadaje. 

To czwarta pozycja w cyklu - choć poprzednie noszą tytuły rozpoczynające się od słowa "Dlaczego?", a ta się nieco wyłamuje;) Jednak wszelkie inne cechy pokrewieństwa zostały zachowane - format książki pasuje do poprzednich tomów, sympatyczne ilustracje - często zabawnie ujęte - stworzyła tradycyjnie Joanna Żero. Na końcu książki znajdziemy indeks odsyłający nas do właściwej strony - w zależności od tego, co nas w danej chwili interesuje. Treści z wcześniejszych tomów ukazały się niedawno we wspólnym wydaniu - "Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego?", a my czekamy na kolejne tomy "Czy?":)

Polecam gorąco

Katarzyna "Czy ryby piją wodę? Jeszcze więcej sekretów zwierząt i ludzi"

Autor: Dorota Sumińska
Ilustrator: Joanna Żero
Wydawnictwo Literackie
Oprawa: twarda
Liczba stron: 128
Format: 21 x 22,5 cm
ISBN: 978-83-08-07440-4
Komentarze