"Historie nie z tego księżyca" - wyprawa w odległą ale i bliską przyszłość!

 


Stulecie urodzin to nie lada okazja, zatem dobiegający końca rok 2021, w którym mija wiek od dnia narodzin Stanisława Lema został właśnie jego rokiem ogłoszony. Była to okazja do nowych wydań jego dzieł, do wystaw prac w klimacie twórczości wybitnego pisarza, konkursów, przedsięwzięć rozmaitych i na szeroką skalę. Niebanalnym pomysłem jest niniejszy zbiór - opowiadania napisane przez znanych i lubianych współczesnych autorów są hołdem złożonym twórczości i kreatywności Lema. 
 
Jaka jest ta książka? Niezwykła - bo przyszłość jest wielką zagadką, a każdy z autorów nieco inaczej sobie ją wyobraża. Ilu twórców - tyle światów! Większość wydarzeń dzieje się w bardzo odległych zakątkach wszechświata, bohaterami są ludzie i roboty, cybernetyczne istoty z czasów za sto lub więcej lat. Co się będzie - według dziewięciorga pisarzy - wówczas działo? Historie nawiązujące klimatem do twórczości Stanisława Lema nie pozostawiają złudzeń. Wiele z nich ma dość mroczną wymowę. To dystopie pokazujące, że to, co nas dziś otacza zostanie pięknym wspomnieniem... Bohaterowie będą próbowali odzyskać utracone lub choćby zdobyć informację o tym, jak było kiedyś. 

Nie jest to tylko tak pesymistyczny obraz, jak by się na podstawie powyższych uwag mogło wydawać. Nie brakuje w "Historiach nie z tego księżyca" humorystycznych akcentów, wątków, które bawią, zaskakują, stanowią niebanalny komentarz do naszej rzeczywistości. Jak się okazuje zresztą futurystyczne realia i miejsce wydarzeń to nie przeszkoda, by powiedzieć nam coś o nas samych. Uczucia wciąż są ważne, relacje międzyludzkie bywają zastąpione przez międzyrobotyczne;), ale one także są podobne do tych, które znamy. 

Dla fanów fantastyki, prócz rozrywki i ulubionych klimatów, te opowiadania przynoszą i ważne przesłanie dotyczące traktowania przez nas środowiska, natury. W obliczu alarmujących doniesień o możliwej katastrofie klimatycznej to cenna lekcja. 

Na stronach tego zbioru znajdziemy postacie znane z twórczości Lema - jak choćby Trurl czy Klapaucjusz - lub bliskie klimatom fantastycznych opowiadań wielkiego pisarza i wizjonera. A jednocześnie w tych utworach nietrudno jest dostrzec pióro każdego z autorów, specyfikę konstruowania świata, tematy, które są dla niego ważne, bliskie. 

Zachwycającym i bardzo klimatycznym dopełnieniem są ilustracje autorstwa Anny Pawliny. Pokazują one bohaterów i ich świat - rzeczy odległe, a jednocześnie nam bliskie. W wizerunkach postaci widać emocje, rozterki. Jest i sporo zwierzęcych bohaterów - to zachęta dla tych, którzy do fantastyki muszą się przekonać;) Nie wątpimy, że po lekturze "Historii..." wiele osób sięgnie i po twórczość Lema. To lektura nie tylko na jubileuszowy rok!

Polecam
Katarzyna"Historie nie z tego księżyca"

Autorzy: Paweł Beręsewicz, Barbara Kosmowska, Rafał Witek, Kazimierz Szymeczko, Krzysztof Kochański, Ewa Martynkien, Joanna Wachowiak, Paweł Wakuła, Zofia Stanecka,
Ilustratorka: Anna Pawlina
Wydawnictwo: Literatura
Oprawa: twarda
Liczba stron: 208
ISBN: 978-83-8208-020-9


  
 
 
 
 


Komentarze