"Jajko i Smerfy" - potrójna radość ze spotkania ze Smerfami:)

 


Sięgając po ten tom wracamy do Smerfowych początków;) Opatrzony numerem czwartym, stworzony przez Peyo, jest on przykładem klasycznych opowieści o małych niebieskich istotkach, żyjących w niedostępnej wiosce, dobrze ukrytej w lesie. 

Humor sytuacyjny i językowy to dominanty tego tomu, ale coś jeszcze łączy te opowieści. Wciąż poznajemy małych bohaterów, zaznajamiamy się ze światem Smerfów, ba - nawet ich wróg, Gargamel, nie jest takim ucieleśnieniem zła, jak to przedstawiane jest w najnowszych historiach. 

Smerfne zwyczaje, powiedzenia, zajęcia i sposób bycia - tacy właśnie są bohaterowie, lecz mają i cechy wyróżniające. Widzimy zatem narzekającego Marudę, zakochanego w swojej fizjonomii Lalusia, przemądrzałego Ważniaka...  

Maruda kręci nosem nawet na świętowanie! Nie chce smerfnych ogni, defilady, lampionów, nie chce nawet ciasta, ale ten pomysł łączy całą społeczność, co staje się początkiem niezwykłych perypetii. Do przygotowania tego pysznego wypieku potrzebne jest jajko, a jego poszukiwania mają zabawny przebieg. Jajka mają ciekawą symbolikę, wielu marzy o kurze znoszącej złote jajka, ale chyba takie, jakie trafiło w ręce bohaterów, jest jeszcze bardziej pożądane... Bo spełnia ono życzenia i to nie trzy - jak złota rybka, ale wszystkie, jakie zostaną wypowiedziane! Jak zmieni się życie Smerfów i co wyniknie z posiadania tak cudownego jajka - tego się z pewnością nie spodziewacie;)

Może pamięć mnie zawodzi, ale najczęściej chyba mamy do czynienia z dwiema komiksowymi historyjkami w jednym tomie. Bywają i zbiory jednostronicowych gagów, i długie opowieści zajmujące cały tom, a tym razem czekają nas trzy spotkania ze Smerfami - prócz wspomnianej przygody z jajkiem, jest opowieść o Smerfach, które dołączają do grona mieszkańców wioski. Pierwszy z nich jest fałszywy - to Gargamel, który dzięki magii zmienia swoją powierzchowność i gabaryty. Podstępem trafia do wioski, ale nie tak łatwo wywieść w pole małe, sprytne Smerfy! 

Kolejny nowy Smerf pojawia się w trzeciej historii - i to jak na zawołanie, bo potrzeba setnego tancerza do udziału w tanecznym układzie z okazji księżycowego święta. Lustrzany Smerf, który niespodziewanie ratuje sytuację swoim pojawieniem się wywołuje małe zamieszanie... Czu uda się ten problematyczny stan rzeczy doprowadzić do szczęśliwego finału?;)

Polecamy!
Katarzyna i Starsza "Jajko i Smerfy. Tom 4"

Autor: Peyo

Wydawnictwo: Egmont

Oprawa: miękka

Liczba stron: 48
Format: 21.6x28.5cm
ISBN: 978-83-281-5031-7Komentarze