"Mali bogowie. Ciężko jest być bogiem. Tom 3" - na tropie talentów, w poszukiwaniu swojej drogi...

 


Mali bogowie nie przestają myśleć o przyszłości! Cyzelują swoje umiejętności, planują, czego niebawem dokonają, zbierają towarzyszy, szukają wsparcia. Trochę się uczą, ale najczęściej przypominają niezbyt pilnych uczniów, którzy chcieliby fuksem uzyskać wymarzoną nagrodę. Trzeci tom przygód bohaterów znanych z mitologii to gwarancja rozrywki, a do tego temat skłania do pracy szare komórki - przypominamy sobie, jak to w oryginale było, a jeśli pamięć zawodzi - sięgamy do źródeł! Nie można zatem odmówić projektowi walorów edukacyjnych, a i same komiksowe opowieści dają nam materiał do refleksji i rozmów.

Tym razem na plan pierwszy wysuwa się Herakles. Sfrustrowany ogromem zadań, jakie ma wykonać, najpierw narzeka, potem szuka sprzymierzeńców, a najchętniej kogoś, kto by go wyręczył, zwłaszcza w tych najtrudniejszych poczynaniach. W końcu, gdy efekty tych działań nie są zadowalające, zakasuje rękawy i bierze sprawy w swoje ręce. Ale wcielanie  w życie hasła: "Mierz siły na zamiary" nie jest łatwe... Herakles typuje najprostsze w jego mniemaniu zadanie, a czytelnicy mogą cieszyć się z kolejnych podejść do uporządkowania stajni Augiasza. Oprócz patentu znanego z mitologicznej opowieści o bohaterze, otrzymujemy pakiet innych pomysłów, które z pewnością wywołają uśmiech na twarzach odbiorców;)

Plany na przyszłość snują też i inni mali bohaterowie serii: Odyseusz poznaje swoją przyszłość, Jazon kompletuje załogę na wyprawę po złote runo, ze swoją klątwą - czyli przemianą dotkniętych rzeczy w złoto - boryka się Midas. Są i przedstawicielki płci pięknej - poznajemy zatem ciekawostki dotyczące stażu Afrodyty, dowiemy się, z jakimi problemami borykają się amazonki. Upewnimy się też, że od kary, na którą skazany został Syzyf, uciec nie sposób... 

Atutem komiksu jest jego różnorodność - bohaterowie zmieniają się jak w kalejdoskopie, czasem dwie kolejne karty poświęcone są temu samemu tematowi, niekiedy otrzymujemy krótką historyjkę pełną szczegółów, ale i bywa tak, że całostronicowy rysunek kryje w sobie małą, żartobliwą opowieść, dowcip wynikający z zachowania, cech charakteru, osobowości, wyglądu, czy też wyłaniający się z wypowiedzi postaci. 

Świat mitologicznych opowieści obfituje w dramatyczne, czasem i krwawe zdarzenia. Tu takich elementów nie znajdziemy. Podstawę opowieści stanowią mity, ale są one twórczo przekształcone lub jako punkt wyjścia służą autorom do zabawy konwencją i wymyślenia opowieści stanowiącej pomost między mitologiczną przeszłością i naszą współczesnością. 

Zatem sięgając po "Małych bogów" ryzykujemy tylko, że rozbolą nas brzuchy ze śmiechu;) 
Polecam!

Katarzyna "Mali bogowie. Ciężko jest być bogiem. Tom 3"

Scenarzysta: Christophe Cazenove 

Ilustrator: Philippe Larbier

Wydawnictwo: Egmont

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 48

Format: 21.5x29.0cm

ISBN:  978-83-281-6094-1Komentarze