"Basia i szkoła" - stawić czoła wyzwaniu...

 


Basia ma dylemat: jaka naprawdę jest szkoła? Czy warto marzyć o pójściu do niej? Czy to rzeczywiście krok w dorosłość czy też opresyjne miejsce serwujące frustrujące doświadczenia? Dzięki szkole zdobywamy wiedzę, a Basia chce być "ukiem" (w przeciwieństwie do nieuka;)), czy zatem jest skazana podobnie jak jej kuzyn Antek na borykanie się z problemami szkolnej rzeczywistości? 

Nie obawiajcie się, nauczyciele kuzyna nie są demonicznymi okrutnikami, to byłoby niemożliwe - Antek ma inny problem: tak trudno mu usiedzieć w ławce przez całą godzinę lekcyjną, zajęcia nie zawsze są ciekawe, a na uczniowskie próby ich urozmaicenia pani patrzy krzywo... Brzmi znajomo, prawda? Niełatwo jest od razu wpasować się w szkolne ramy, przyswoić wszelkie zasady, skupiać się na treściach, które nie bardzo interesują... 

To, co przeżywa Antek, jest bliskie doświadczeniom młodych odbiorców, a jeśli jeszcze są w wieku przedszkolnym, to jak najbardziej rozumieją obawy Basi. Wyjściem z edukacyjnego impasu może być nauczanie domowe - coraz popularniejsze, choć nie ma wątpliwości, że nie jest to wyjście dla każdego. Można też szkołę oswajać, próbować zmienić, to co modyfikacji się poddaje lub po prostu znaleźć nauczyciela z powołaniem, takiego, który rozumie problemy najmłodszych, idzie z duchem czasu, jest osobą przyjazną i wspierającą. 

W najnowszym tomie przygód Basi znajdziemy aktualne spojrzenie na szkołę, zobaczymy, że sytuacje dydaktyczne mogą się nam przytrafić nieoczekiwanie, możemy bardzo łatwo je zorganizować. A jak mogą się przekonać i starsi, i młodsi czytelnicy, taka nauka to wielka przyjemność - dodatkowo - jest bardzo efektywna! 

Szkoła jest ważnym elementem naszego życia, często wracamy wspomnieniami do lat spędzonych w ławce, a przyjaźnie tam zawarte mogą być tymi na całe życie. Niech zatem - podobnie jak w przypadku Basi - wszyscy najmłodsi zyskają dobre nastawienie do nauki i szkoły.

Polecam
Katarzyna  

"Basia i szkoła"

Autorka: Zofia Stanecka

Ilustratorka: Marianna Oklejak 

Wydawca: Harper Collins

Liczba stron: 24

Format: 20x25 cm 


 

Komentarze