"Basia. Wielka księga przyjaźni" - definicji wiele, a to wszystko przyjaciele!

 


Jeśli Basię coś zaintryguje, to zgłębi tę kwestię tak wnikliwie, że już żadnych wątpliwości mieć nie będziemy! Tak właśnie jest w przypadku tego ważnego tematu, jakim jest przyjaźń. Ale przecież nawet sięgając do własnych doświadczeń możemy stwierdzić, że przyjaźń niejedno ma imię, więc i pole do analiz jest imponujące!
 
W książce spotkamy imponujące grono bohaterów - Basia ma sporą rodzinę, niemałe grono kolegów i koleżanek, a każda z tych osób ma w zanadrzu sporo historii, parę przemyśleń i wiele ciekawych spostrzeżeń, którymi chce się podzielić. 

Przyjaźnie są rozmaite - czasem dobieramy się na zasadzie podobieństwa, ale bywa, że w myśl powiedzenia - Przeciwieństwa się przyciągają - ktoś bardzo od nas różny stanie się niejako naszym dopełnieniem, osobą, dzięki której nasza codzienność nabierze barw. Takie obrazy widzimy na kartach "Wielkiej księgi przyjaźni". Okazuje się, że przyjaźń może pojawić się niespodziewanie i znienacka stać się taką najsilniejszą więzią - tak jak w przypadku Basi i Anielki, ale bywa też ta relacja sukcesywnie umacniania, zacieśniana. 

Niezwykle cennym aspektem jest pokazanie, jak różne oblicza może mieć przyjaźń. Bywa, że dzielą nas setki kilometrów, ale zażyłość nie traci mocy. Przyjaźń może się pojawić w różnym wieku, a szerokie grono bohaterów - od najmłodszych do najstarszych - pokazuje, że za słowem tym kryć się może imponujące bogactwo treści. Niezwykle sympatyczne jest przywołanie przykładów przyjaźni z naszymi pupilami - Młodsza potwierdza, że to bardzo cenna relacja:)
 
Dowiemy się więc, jak zawrzeć przyjaźń, jak dbać o nią, jak ją pielęgnować, co zrobić, gdy pojawiają się nieporozumienia. Zobaczymy, że ta relacja jest sednem i esencją naszych międzyludzkich związków. 

A do tego to po porostu bardzo miła lektura - znajdziemy w niej ciekawe, zabawne i mądre historie, zilustrowane tradycyjnie - jak i cała seria o Basi - przez Mariannę Oklejak. Nie przegapcie kolejnej porcji Basiowych przygód i Żdziśkowych mądrości!:)

Polecamy
Katarzyna i Młodsza
"Basia. Wielka księga przyjaźni"

Autorka: Zofia Stanecka

Ilustratorka: Marianna Oklejak 

Wydawca: Harper Collins

Liczba stron: 104

Format: 21x26 cm 


Komentarze

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)