"Trzy małe świnki", "Czerwony Kapturek" - opowiedzmy to na nowo!

 


Książki autorstwa Coralie Saudo i Jessiki Das niewątpliwie znajdą szerokie grono admiratorów! Spodobają się dorosłym narzekającym, że baśnie przekazują wypaczony obraz świata, że niemało w nich okrutnych motywów. Także i rodzice spragnieni nowych historii odetchną z ulgą - jak czytamy na okładce - każda z opowieści oferuje nam dwadzieścia dwie możliwe historie! Każda lektura pozwala nam podjąć inne decyzje, sprawdzić, co stanie się, gdy zachowamy się niesztampowo, wybierzemy inną opcję, spróbujemy czegoś nowego. Najmłodszych zauroczą kolorowe ilustracje, a których tak wiele "się dzieje", no i rzecz jasna zabawowy aspekt poznawania książek. 

Jeśli smuci Was los wilka, którego myśliwy zabija czy też nadziewa mu brzuch kamieniami, sprawdźcie, jaki obrót mogą przybrać sprawy, gdy to Wy będziecie decydować o kolejnych wydarzeniach. Co wybierzecie - schrupanie pysznych ciasteczek przygotowanych dla babci przez mamę? Czy też oprzecie się pokusie? A gdy pojawi się wilk, podzielicie się z nim smakołykami, czy będzie musiał się obejść smakiem? Każdy wybór sprawia, że historia nieco inaczej się potoczy, ale za każdym razem - ciekawie! Nauczymy się czegoś nowego, zobaczymy, że nasze czyny nie są pozbawione konsekwencji. 

Najmłodsi dostrzegą, że ich działania mają wpływ na innych, mogą być rozmaicie zrozumiane, mogą przynieść dobre i złe skutki. To wielka zaleta tych książek. Dzięki nim młodzi odbiorcy rozumieją, że w rozmaitych życiowych sytuacjach mamy wybór. Nie zawsze musimy działać według utartego schematu, możemy coś zmienić, uczymy się na błędach, wypróbowujemy różne możliwości. 

To poczucie samodzielności i sprawczości to cenny aspekt tych nietuzinkowych propozycji lekturowych. Zaletą książek z serii "Ty decydujesz!" jest także ich zabawowy, rozrywkowy charakter. Są dzieci, które godzinami będą słuchać, gdy rodzice czytają, a są i takie, które po minucie uciekną do zabawek. Ta druga grupa w książkach Coralie Saudo i Jessiki Das znajdzie zabawę, emocje, interakcję, nietuzinkowy kształt stron, symbole do odszukania. Ilustracje są tak bogate w szczegóły, że możemy także bawić się odnajdywaniem detali - ślimaczka, tenisowej piłki, czerwonego autka. Można policzyć słoneczniki, rysunki, szuflady czy filiżanki. Poznanie różnych zakończeń historii to okazja do rozmowy, które z nich bardziej się podobało, uzasadnienia swojego zdania. 

Niedługie pozycje, a tyle przy nich zabawy! I to nie tylko dla najmłodszych;)

Polecamy rodzinnie:)
Katarzyna 

"Ty decydujesz. Czerwony Kapturek"
"Ty decydujesz. Trzy małe świnki"

Autorka: Caroline Saudo

Ilustratorka: Jessica Das

Wydawnictwo: Harper Kids

Oprawa: twarda

Liczba stron: 32

Format: 28x24 cm


Komentarze