"Czasami się złoszczę", "Czasami się martwię" - uczucia to ważna sprawa!

 Czasem nie posiadamy się z radości, reagujemy bardzo emocjonalnie na szczęśliwe wydarzenie, ale to na ogół nie stanowi większego problemu - niestety, nie tak łatwo jest sobie poradzić z negatywnymi uczuciami, które się pojawiają z rozmaitych powodów. 

Przyczyn frustracji jest niemało: nie zawsze wszystko się układa po naszej myśli, czasem trzeba zmienić plan dnia, a tak się na coś czekało... Przegrana w grze, zgubienie ulubionej zabawki, stłuczone kolano czy jedno z tych mniej lubianych dań na obiad - jeśli się kilka takich rzeczy skumuluje, to nieszczęście gotowe. Najmłodsi też mają powody do zmartwień, także się złoszczą - a przecież i dorosłym niełatwo jest z takimi trudnymi emocjami sobie poradzić, co zatem mają zrobić maluchy?!

Z pomocą w zrozumieniu tych emocji, rozpracowaniu ich i wyciszeniu przychodzi seria książek poświęconym uczuciom. To pozycje i dla najmłodszych, i dla rodziców, bo ostatnie strony publikacji są uzupełnieniem skierowanym do opiekunów. Dr Janet Rose, ekspertka do spraw emocji wczesnego dzieciństwa, przekazuje rady dotyczące pracy nad uczuciami, podsuwa patenty umożliwiające poradzenie sobie w trudnej sytuacji: co możemy zrobić, co powiedzieć, jak wesprzeć pociechy. Przyznam, że niektóre z pomysłów to dla mnie zupełne novum, więc myślę, że warto zasięgnąć rady takiej specjalistki. 

Sympatyczne rady dotyczące uporania się ze złością czy też ze zmartwieniem zostały skierowane do najmłodszych, a sposób, w jaki je przedstawiono jest i ciekawy, i niebanalny. Dowiadujemy się najpierw, jakie procesy zachodzą w naszym ciele w związku z tymi uczuciami, jak objawiają się one na zewnątrz. Jak poradzić sobie ze złością lub zmartwieniem? Te pomysły znajdziemy na kolejnych stronach - okienka, elementy do obracania, przesuwania, wyciągania, manipulowania w różny sposób kryją patenty, które z pewnością sprawdzą się i w naszym przypadku. Rady są proste - głębokie oddychanie, wyobrażanie sobie chwil, gdy trudności przeminą, wyrzucenie z siebie w bezpieczny, nieuciążliwy sposób emocji, ale pokazane w zabawny sposób, zilustrowane obrazowo i kolorowo.  Ważne są też rozmowy, uświadomienie sobie, że dane wydarzenie, to nie koniec świata. 

W tej serii ukazały się także tytuły: "Kiedy czuję radość" oraz "Lubię być miły" - sympatyczne książki, które bawią, uczą i wychowują. 

Polecam
Katarzyna "Czasami się złoszczę", "Czasami się martwię"

Autorzy: praca zbiorowa 

Wydawnictwo: Harper Kids
Oprawa: twarda
Liczba stron: 10, 10
Format: 19x19 cm
ISBN: 978-83-276-7104-2, 978-83-276-7105-9


Komentarze