"Muminek i nowy przyjaciel", "Muminek i tajemnica lata" - tyle przygód i mądre przesłanie!

 


Muminkowe opowieści uwielbia Młodsza, która choć już nieco starsza jest niż przewidywani odbiorcy tych tytułów, to przeczytała je z olbrzymią przyjemnością. Na gorąco dzieliła się wrażeniami, a potem - gdy i ja poznałam te przygody - podyskutowałyśmy o tym i owym;) Nie da się ukryć, że jesteśmy fankami postaci wykreowanych przez Tove Jansson, a choć te pozycje  powstały na podstawie opowiadań autorki, to czyta się je z nie mniejszą przyjemnością! Muminkowy klimat pozostał niezmieniony, a postacie są tak samo charakterystyczne, urocze, sympatyczne. 

To krótkie historie, ale nie pozbawione emocjonujących zwrotów akcji. Niemało dzieje się na kartach tych tomików - Tatusiowi zaginął ważny notes, podejrzenie pada na Topika i Topcię, w pobliżu pojawia się nieco przerażająca Buka - to tylko niektóre ze zdarzeń opisanych w książce "Muminek i tajemnica lata". W drugim z tytułów Ryjek i Muminek znajdują list w butelce, który może być wołaniem o pomoc, pojawia się temat zazdrości, trzeba podjąć ryzyko, potrzebna jest zimna krew, pomysłowość umożliwia poradzenie sobie w trudnej sytuacji - wiele tu przygód, które inspirują, pokazują, co ważne, uczą empatii, tolerancji, odpowiedzialności. 

Tym, co spodoba się młodym odbiorcom, to barwne ilustracje. Zobaczą na nich wydarzenia opisane w tekście, więc będzie można i samodzielnie przypomnieć sobie tę historię, oglądając sympatyczne rysunki. Dzięki nim możemy odczytać także emocje bohaterów, dostrzegamy ich obawy, radości, uczucia. 

Choć to niedługie opowieści, to wiele w nich ważnych spraw zostało poruszonych, więc nadarza się okazja, by porozmawiać o naszych odczuciach w różnych sytuacjach, o możliwych sposobach wybrnięcia z problemów, o uczciwości, empatii, przyjaźni... 

Książki, choć w miękkich okładkach, są solidnie wydane, bez szwanku wyjdą z użytkowania przez najmłodszych. Kolorowe i ciekawe - łatwo zmieszczą się w bagażu czy torebce, tak by umilić chwile oczekiwania w rozmaitych sytuacjach.

Polecamy
Katarzyna i Młodsza"Muminek i nowy przyjaciel", "Muminek i tajemnica lata"

Wydawnictwo: Harper Kids

Oprawa: miękka

Liczba stron: 32
Format: 21x26 cm

Komentarze