"Lulu i Nelson. Tom 1. Kierunek Afryka" - egzotyka do kwadratu i emocjonujące przygody

 Piękny wizualnie komiks przypomina nam nieco "Wisienkę", podobieństwo gdzieś i w formie odnaleźć można, bo pojawiają się listy, snute są opowieści... Ale to jednak zupełnie inna historia, zatem tu się zbieżności kończą, a pojawiają nowe, intrygujące elementy. Podobnie jak wyżej wspomniany komiks o młodej tropicielce tajemnic, tak i ta pozycja na plan pierwszy wysuwa dziewczęce bohaterki i chyba do młodych odbiorczyń jest nieco bardziej kierowana. 

Opowieść jest niezwykła, a choć zaczyna się w Azji, to autorzy zabiorą nas do Afryki. Początek to czasy współczesne, ale za sprawą listu od babci mała bohaterką, którą poznajemy na pierwszych stronach, przenosi się w przeszłość, do połowy XX wieku. Wówczas przyszła na świat babcia - tytułowa Lulu. Dziewczynka wychowana w cyrku, zaprzyjaźniona z lwami, bo jej tata był treserem tych zwierząt. 

Dorastanie w tak nietypowym miejscu jest pełne przygód, niecodziennych sytuacji. Nie brakuje i dramatycznych momentów. Przyjaźń z "bratem" - lwem Cyrusem to jaśniejszy epizod, ale są i smutne doświadczenia. Umiera mama Lulu, w pożarze giną zwierzęta, tata odchodzi z cyrku, tego tak ukochanego przez dziewczynkę miejsca...

I wtedy właśnie sprawy w swoje ręce bierze Lulu - postanawia wyruszyć do Afryki, zdobyć lwy i znów robić to, co kocha - pracować z tymi zwierzętami. Dziewczynka i jej tata docierają do Republiki Południowej Afryki. Tu znów czeka ich wiele przeżyć, tu w zasadzie dopiero zaczyna się opowieść o Lulu i Nelsonie - jej przyjacielu, którego poznaje podczas manifestacji w obronie praw człowieka. 

Wolność, prawa ludzi i zwierząt, przyjaźń, empatia, odpowiedzialność - tyle tematów znajdziemy na kartach tej opowieści. Egzotyka miejsca i pewna odległość płaszczyzny czasowej nie przekreślają aktualności i uniwersalności tej historii. Po tak intrygującym początku z niecierpliwością czekamy na kolejny tom! 

Polecamy
Katarzyna i Młodsza "Lulu i Nelson. Tom 1. Kierunek Afryka" 

  • Scenarzysta: Charlotte GirardJean-Marie Omont

  • Ilustrator: Aurélie Neyret

Wydawnictwo: Harper Kids
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 64
Format: 21,6x28,5 cm
ISBN:  978-83-281-5531-2


Komentarze