"Harley Quinn. Piękna katastrofa" - dziewczyny mają głos - i wiele do powiedzenia

 Harleen jest nietuzinkową nastolatką w wyjątkowej sytuacji życiowej. Przez pewien czas ma mieszkać z babcią. Mama dziewczyny znalazła pracę na statku wycieczkowym, więc pomoc babci jest bezcennym wsparciem. Niestety, na miejscu okazuje się, że starsza pani zmarła... Co zrobi bohaterka? Popadnie w rozpacz? Wróci do mamy? 

Plusem tej trudnej sytuacji jest to, że spotyka... Mamę. To pseudonim sympatycznego, poczciwego sąsiada, powszechnie lubianej drag queen. Mama prowadzi lokal, ma szerokie grono znajomych i złote serce. Harleen znajduje zatem dach nad głową, idzie do szkoły i przez pewien czas nie musi się martwić problemami codzienności...

Niestety, przez bardzo krótki czas... Gotham to miasto, w którym rządzą ci z pieniędzmi, układami, bezwzględni, nieprzebierający w środkach. To miasto zmienia się i unowocześnia - tak mówią niektórzy. Inni widzą, że zmiany mają na celu zysk tych, którzy za tą "modernizacją" stoją. Mama otrzymuje nakaz eksmisji w związku z planowaną rozbiórką. A Harleen kolejny raz musi stanąć w obronie bliskich, walczyć ze złem, które przybiera rozmaite formy, kryje się pod przykrywką troski o "świetlaną przyszłość". 

Uzbrojona w kij baseballowy wyrusza w mrok, by walczyć z diabłami... Tak nazywa osoby pod fasadą troski o przyszłość ukrywające niskie pobudki - chęć bogacenia się kosztem innych. Czy uda się pokonać olbrzymią korporację? Czy oferujący pomoc Joker rzeczywiście chce okazać wsparcie? 

Harley Quinn to postać z uniwersum superbohaterów. Dzięki graficznej powieści autorstwa Mariko Tamaki mamy okazję spotkać ją jako nastolatkę, dowiedzieć się, jakie pobudki sprawiły, że włączyła się do walki po tej, a nie innej stronie. Znający jej stronników i przeciwników czytelnicy odnajdą w niniejszej pozycji swego rodzaju kontrapunkt dla "dorosłej" wersji przygód bohaterki. 

Harleen to na pozór zwykła dziewczyna, nieco bardziej doświadczona przez los. Kolejne rozdziały tej opowieści pokazują czytelnikom coraz bogatszy obraz bohaterki. Ze wspomnień budujemy wizerunek buntowniczki, lepiej rozumiemy jej motywacje, dostrzegamy jej mocne strony. Choć wydaje się być nieco naiwna, trochę dziecinna i bardzo prostolinijna, to w rzeczywistości jest godnym przeciwnikiem dla małodusznych person należących do elit. 

Ciekawym pomysłem jest przedstawienie szkolnych realiów, które wzbogacają portret bohaterki, ale też są pretekstem do poruszenia tematu równości, odpowiedzialności, walki z opresyjnym systemem. To również krzepiący obraz przyjaźni, której wartość jest nie do przecenienia. Intrygująca jest też forma wizualna tej historii, operowanie kolorem. Steve Pugh w mistrzowski sposób oddaje emocje bohaterów, nastrój towarzyszący wydarzeniom i tempo akcji. 

Polecam
Katarzyna 


"Harley Quinn. Piękna katastrofa"

  • Scenarzysta: Mariko Tamaki

  • Ilustrator: Steve Pugh

  • Wydawnictwo: Egmont
  • Oprawa: miękka
  • Liczba stron: 200
    Format: 15x23 cm
    ISBN: 978-83-281-5605-0
Komentarze