"Niepowstrzymani" - nasza długa i intrygująca historia

 


Warto skonfrontować nasze wyobrażenia o życiu pierwszych ludzi z wizją autora - to fascynująca opowieść, w ciekawy i przekonujący sposób pokazująca prawdopodobne dzieje homo sapiens, jego ewolucję, ekspansję, wielką rolę w przemianach, jakie zaszły na Ziemi. 
 
Być może nie u wszystkich powyższe informacje wywołały emocje i nieodpartą chęć przeczytania tej lektury - cześć młodych osób, z którymi mam czy miałam kontakt, nie należy do wielkich fanów historii. To oczywiście nie musi dotyczyć ogółu, są tacy, którym oczy zaczynają błyszczeć na widok lektur historycznych, ale sporej grupie młodzieży historia kojarzy się z zakuwaniem i mało ekscytującymi tematami. Jeśli też należycie do osób podzielających ten pogląd, sięgnijcie po "Niepowstrzymanych" i przekonajcie się, że przeszłość jest niezwykle ciekawa, do tego kryje klucz do zrozumienia współczesności.

To szczególny wycinek naszej historii, bo najdawniejszy. Nie możemy oprzeć się na źródłach pisanych, ba - śladów tej zamierzchłej przeszłości jest niezbyt wiele, bo tak długi czas większość unicestwił. To, co odkrywamy, jest zatem bardzo szczegółowo analizowane, staje się punktem wyjścia do tworzenia hipotez, szukania ich potwierdzeń w zaskakujących miejscach - jak choćby badając współcześnie żyjące plemiona trudniące się zbieractwem. 

Co można wywnioskować z kawałka kości palca znalezionego w Denisowej Jaskini? Na pewno słyszeliście termin: "jaskiniowiec" - czy nasi przodkowie rzeczywiście żyli w jaskiniach? Czy ludzi z epoki kamienia wszystko właśnie z tego surowca wykonywali? Egzystencja naszych przodków z każdą stroną tej ciekawej lektury odsłania kolejne tajemnice.

Na dodatek Yuval Noah Harari ma niezwykły dar do przedstawiania obrazowego, przywoływania analogii, które ułatwiają zrozumienie niełatwych zagadnień. Sukces homo sapiens w opanowaniu globu tłumaczy opowieścią o korporacjach, ba - w historii naszych przodków znalazło się też miejsce na przytoczenia relacji z lądowania na Księżycu.

Okazuje się także, że zwyczaje przodków sprzed milionów lat mają wpływ na nasze dzisiejsze zachowanie! Jeśli więc chcecie dowiedzieć się, dlaczego boimy się potworów pod łóżkiem, czemu nie możemy powstrzymać się przed jedzeniem słodyczy - i to koniecznie w dużych ilościach;), w jaki sposób homo sapiens osiedlili się we wszystkich zakątkach kuli ziemskiej i jaki wpływ ta nasza obecność miała i ma na inne gatunki, to przeczytajcie "Niepowstrzymanych"! 

To lektura z gatunku tych, którymi przy czytaniu będziecie się dzielić z innymi (ja to robiłam notorycznie, pewnie niemało osób zaraziłam chęcią poznania tej pozycji;)), a najlepsza wiadomość to ta, że jest to pierwsza część i czeka nas więcej takich ciekawych wypraw w przeszłość!

Polecam
Katarzyna"Niepowstrzymani. Jak przejęliśmy władzę nad światem"

Autor: Yuval Noah Harari

Ilustrator: Ricard Zaplana Ruiz

Wydawnictwo Literackie

Oprawa: twarda

Liczba stron: 172

Format: 16,5x24 cm


ISBN: 978-83-08-07597-5


Komentarze