"Basia i skarby" - najmłodszych rozważania o tym, co cenne

 


Basia potrafi w ciekawy sposób ująć tematy ważne i trudne. W dzisiejszym zabieganym świecie kwestie materialne potrafią zdominować nasze rozmowy, zastanawiamy się nad rozmaitymi zakupami, dywagujemy, co jest opłacalne, oceniamy wartość rozmaitych rzeczy. Najmłodsi są świadkami tych rozmów, czasem uczestnikami, gdy chęci posiadania nowej zabawki zderzają się ze smutną konstatacją, że jej koszt jest zbyt wysoki. 

Ale przecież nie tylko materialne "skarby" nas zaprzątają - i to właśnie uświadomi nam literacka podróż, w którą wybierzemy się z Basią, Jankiem i stryjkiem Grzesiem. Tym razem mama i tata są incydentalnie obecni;) Planują wspólny wyjazd, a pociechy zostawiają pod opieką bliskich. Babcia Marianna zajmie się Frankiem, a "starszacy" wraz ze stryjkiem wyjeżdżają "gdzie oczy poniosą";) Wprawdzie Basia protestuje, że oczy nie mają rąk, ale zostaje to szybko wyjaśnione. Zdecydowanie trudniej uporać się z ustaleniem, co jest prawdziwym skarbem...

Skoro o skarbach mowa, to oczywiste jest, że troje podróżników jedzie do Krakowa! Tam przecież na Wawelu mieszkali królowie, a oni z pewnością skarbów mieli pod dostatkiem. Rodzinna wyprawa to zachęta dla czytelników do odwiedzenia miasta i jego zabytków. Bardzo sugestywny i nietuzinkowy opis eksponatów pokazuje, że zwiedzanie dla każdego znaczy coś innego. Basię intrygują zwierzęta przedstawione na arrasach, ale też cały czas zaprząta jej głowę tytułowa kwestia: czym są skarby? Czy warto je gromadzić? Jak ocenić, co jest wartościowe? Czy duże oznacza jednocześnie lepsze? 

Rozważania Basi łączą się z rozmaitymi wspominkami - przypomina sobie słowa mamy, babci dotyczące tego, co jest dla nich skarbem. A wszystkie te wydarzenia i sytuacje zmierzają do bardzo cennej (choć nie złotej;)) konkluzji dotyczącej wartości niezaprzeczalnych, fundamentalnych. Krzepiąca opowieść pełna mądrych uwag - warto poznać ją i dostrzec to co bezcenne w naszym życiu!

Polecam
Katarzyna


Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Harper Kids.
"Basia i skarby"

Autorka: Zofia Stanecka

Ilustratorka: Marianna Oklejak

Wydawnictwo: Harper Kids

Oprawa: twarda

Liczba stron: 24
Format: 25x20 cm
ISBN 978-83-276-7245-2

Komentarze