"Sekrety zmarłych. Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć więcej" - pozycja obowiązkowa dla pasjonatów historii

 


Tytuł książki - "Sekrety zmarłych" i seria "Akademia mądrego dziecka" - jeśli ktoś zastanawiałby się, czy to trafne zestawienie, to niech porzuci wszelkie wątpliwości! To niesamowicie intrygująca pozycja, a choć może niekoniecznie dla sześciolatków (takie oznaczenie znajdziemy na stronie wydawnictwa, być może to kwestia dostępnych opcji), ale już z pewnością młodzi uczniowie i z ciekawością zagłębią się w lekturę i wiele z niej wyniosą.

Cywilizacje istniejące przed tysiącami lat nie zawsze pozostawiły po sobie wiele śladów. Zatem każde znalezisko jest bezcennym źródłem wiedzy. Jak się okazuje, mnóstwa wiadomości mogą dostarczyć odkryte grobowce, cmentarzyska, ciała przechowane przez stulecia - a nawet tysiąclecia - w niedostępnych miejscach, w szczególnych warunkach.

To, co dzieje się z człowiekiem po śmierci to temat, który nurtuje najmłodszych, ale ta pozycja nie dotyczy ani kwestii religijnych, ani duchowych. Biologiczne procesy także nie leżą w kręgu zainteresowań autora - Matt Ralphs skupił się na szczególnych sytuacjach pozwalających nam poznać realia życia przed wiekami. 

Mumie faraonów, ciała znalezione w kopalni soli, pogrzebane na cmentarzach, w grobowcach, czy też skryte w bagnie, lodzie - wszystkie te osoby mogą nam pomóc zrekonstruować codzienność władców, wodzów, ludzi majętnych i ubogich. Współczesna wiedza i techniki badawcze umożliwiają ustalenie wieku zmarłych osób, ich wyglądu, stanu zdrowia, diety, wykonywanego zajęcia. Często poznać także możemy przyczynę śmierci - a wszystko to wzbogaca obraz przeszłości.

Autor zabiera nas w podróż po rozmaitych zakątkach kuli ziemskiej, swoją opowieść snuje w sposób zajmujący, obrazowy i klarowny. Świetnym dopełnieniem są ilustracje, które wraz z tekstem budują spójny i trafiający do młodych odbiorców przekaz. Książkę zamyka słowniczek - zestawienie trudniejszych pojęć użytych w tekście (choć jeden termin - garota - nie został wyjaśniony, a z drugiej strony można go było pominąć, wcześniej w podobnym kontekście pojawiło się słowo sznur, pętla). 

Polecam 
Katarzyna

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Harper Kids."Sekrety zmarłych. Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć więcej" 

Autor: Matt Ralphs

Ilustrator: Gordy Wright

Wydawnictwo: Harper Kids

Oprawa: twarda

Liczba stron: 64
ISBN978-83-276-7254-4Komentarze

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)