"Wycieczka po mózgu", "Co robimy, gdy śpimy" - neurobiologia dla najmłodszych

 Otaczający nas świat jest niezwykle intrygujący - wiedzą to doskonale rodzice maluchów, które zasypują mamę i tatę, babcię i dziadka gradem pytań o wszystko. A wśród tych najbardziej intrygujących kwestii bardzo często królują tematy związane z funkcjonowaniem naszego organizmu.

Zgłębianie tych tajemnic umożliwią nam opowieści o sympatycznym Tymku. To właśnie jego widzimy na obu okładkach. Tymek jest... młodą krwinką:), która z plecakiem na plecach wyrusza w podróż przez ludzki organizm, a dokładnie - jest to ciało Zosi. Ją też widzimy na okładkach, więc od razu poznajemy głównych bohaterów tych opowieści.

Choć rzecz jasna - nie wszystkich! Wszak komórek w naszym ciele jest tak wiele! Starzeją się, pojawiają się nowe, które ciężko pracują wypełniając swoje funkcje. Nie próżnują ani w dzień, ani w nocy. Czym dokładnie się zajmują - czyli de facto - jakie funkcje pełnią, jak działają, tego dowiemy się z tych bogato ilustrowanych opowieści o nas samych:)

Jak to się dzieje, że w przypadku zagrożenia potrafimy szybko, skutecznie i rozsądnie działać? W jaki sposób przebiega taka reakcja na przykre zdarzenie? Co sprawia, że neurony tak skutecznie nas instruują? Tajniki tych procesów poznamy dzięki nietuzinkowemu pomysłowi - autor oddaje głos naszym komórkom, więc mamy wiadomości z pierwszej ręki

Tymek ma dokonać wyboru życiowej drogi;), zatem chce wiedzieć wszystko o możliwych opcjach, jakie przed nim stoją. W ten sposób i najmłodsi dowiadują się, co takiego ważnego robią w naszym organizmie komórki nerwowe. W "Wycieczce po mózgu" odwiedzamy rozmaite jego zakamarki, a przykre zdarzenie, którego doświadcza Zosia, sprawia, że mamy okazję zobaczyć neurony w akcji, docenić szybkość i precyzję ich działania. Zatem koniec jest rzecz jasna szczęśliwy - i dotyczy to zarówno Zosi, jak i Tymka, który już wie, czym chce się zajmować.

"Co robimy, gdy śpimy" to z kolei sposobność, by zajrzeć za kulisy naszych sennych marzeń, tego, jak funkcjonuje nasz organizm w czasie spoczynku. Komu wydaje się, że jest to podobne do wyłączenia urządzenia, ten jest w błędzie. A co dokładnie "robi" nasz organizm, gdy zapadamy w sen? Lista jest długa, a wszystkie te ważne działania zostały opisane i zobrazowane przez autora w sposób zrozumiały dla młodych odbiorców. 

Polecamy!
Katarzyna i Młodsza "Wycieczka po mózgu"

"Co robimy, gdy śpimy"

Autor, ilustrator: Matteo Farinella

Wydawnictwo: Harper Kids

Oprawa: twarda

Liczba stron: 48
Format: 22x29 cm
ISBN: 978-83-276-7084-7. 978-83-276-7126-4

 

Komentarze

Prześlij komentarz

Inna Bajka dziękuje :)