"Detektywi w akcji" - młodzi pisarze mają talent!

 


Od 2017 roku uczniowie szkół podstawowych mogą spróbować swych sił w literackim konkursie organizowanym przez wydawnictwo Nowa Era. W pierwszej edycji nagrodzona została znajoma dziewczynka, więc znamy trochę i "z drugiej strony" radość wynikającą z takiej lektury. 

Konkurs polega na zgłoszeniu własnego, samodzielnie napisanego opowiadania. Nowa edycja startuje wiosną, przed wakacjami wyłaniani są laureaci, a potem wydawnicza maszyna rozpoczyna swój bieg i pod koniec roku cieszyć się można swoim nazwiskiem umieszczonym w druku. No i też faktem, że nasza opowieść jest czytana przez dzieci w całej Polsce. A może i poza granicami? Kto wie, gdzie docierają te sympatyczne zbiory opowiadań?! 

Tematy są rozmaite - przyszłość, marzenia, tajemnicze światy... Tym razem dzięki docenionym przez jury pracom, możemy poznać tajniki działania detektywów, specyfikę analizy dowodów czy sposób indagowania świadków;) Logiczne myślenie górą! - można zakrzyknąć po poznaniu tych historii. 

No i z pewnością można stwierdzić, że pomysłowość młodych ludzi jest niesamowita! Bohaterami opowiadań są rówieśnicy autorów, ale też rozmaite zwierzęta, które często stają się najważniejszymi postaciami w prowadzonym dochodzeniu. 

Zgłoszeń do konkursu organizatorzy otrzymują bardzo wiele, nic zatem dziwnego, że wybór jest trudny, ale też i te docenione opowiadania są wspaniałe! Zachwyca i sposób obrazowania, i język, i sam pomysł! Wiele z nich daje też czytelnikom sposobność dowiedzenia się czegoś nowego. Gdy dodamy do tego piękne wydanie - twarda okładka, sympatyczne ilustracje, które budują napięcie - to otrzymujemy pozycję doskonałą! 

Co więcej - jest ona też zachętą dla młodych czytelników, by pójść w ślady bohaterów. Dzięki zadaniom-wyzwaniom umieszczonym na końcu zbioru możemy przekonać się, czy sprawdzilibyśmy się w roli detektywów! Niewątpliwie ten tom, tak jak i poprzednie, zachęci odbiorców do spróbowania swych sił. Jest na to miejsce i w samej książce! Dzięki temu nasz egzemplarz stanie się wyjątkowy, bo lista autorów poszerzy się o nasze dane;) 

W tej edycji udział wzięli młodzi autorzy z Ukrainy, dzieci, które teraz uczą się w polskich szkołach. Ich opowiadania także znalazły się w zbiorze, zatem żeby i oni, i ich koledzy mogli poznać nagrodzone historie, zostały one przetłumaczone na język ukraiński. Tę wersję pobrać można ze strony wydawnictwa. 

Nie mamy wątpliwości, że lektura dostarczy Wam wiele radości, a do tego obudzi literackie pasje. Spróbujecie swych sił w kolejnej edycji? Dziewczyny już czekają na ogłoszenie tematu!;)

Polecamy
Katarzyna i dziewczynki 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Nowa Era

"Detektywi w akcji"

Autorzy: praca zbiorowa

Wydawnictwo: Nowa Era

Oprawa: twarda

Liczba stron: 136

Format: 20,5x27,5 cm

ISBN: 978-83-267-4522-5


Komentarze