"Tajemnica Lost Lake" - Habent sua fata libelli...


Przeprowadzka to dla jedenastoletniej Fiony najokropniejsze wydarzenie, jakie mogłoby nastąpić. Rodzina dziewczynki przenosi się do innego miasteczka, bo tu lepsze warunki do treningów ma starsza siostra bohaterki, zapalona łyżwiarka. A Fiona musi zostawić prawie wszystko, co zna i lubi... 

Prawie - bo jest prawdziwym molem książkowym, uwielbia czytać i wizyta w bibliotece to najważniejszy punkt na liście miejsc, które w Lost Lake chce odwiedzić. Wiele osób przyzna, że książki mogą zmienić nasze życie, ale z pewnością zaskoczy Was, co sprawi "Zaginiona" - niezwykła lektura znaleziona na półce lokalnej książnicy! 

I tu zaczyna się nasza wspólna, literacka, emocjonująca i nieco przerażająca historia, bo "Zaginioną" czytamy wspólnie z Fioną - po kawałku, bo z pewnych powodów wypożyczenie pozycji jest niemożliwe, coraz bardziej podekscytowani, jaką tajemnicę skrywa książkowa opowieść...

Akcja toczy się dwutorowo - rodzinne sprawy, urządzanie się w nowym domu, treningi Arden - Fiona czuje się odsunięta na bok. Zatem powieściowa historia, również o dwóch siostrach - Hazel i Pearl, które również nie zawsze się ze sobą zgadzają, jest swego rodzaju lustrem, w którym przegląda się niezbyt szczęśliwa na tym "zesłaniu" bohaterka.

Ale nie tylko te zbieżności są wabikiem przyciągającym do lektury - Fiona orientuje się, że świat opisany w "Zaginionej" to ten, w którym przyszło jej teraz mieszkać! Te same nazwy ulic, relacje przestrzenne - ta historia coraz bardziej intryguje, a wkrótce okaże się, że i jej uczestnicy mają swoje pierwowzory wśród mieszkańców Lost Lake. 

Tytuł znalezionej w bibliotece książki jest nieprzypadkowy, ale i to, kto tę pozycję czyta, nie jest sprawą przypadku! Jak to możliwe?! Mamy nadzieję, że udało się nam Was zaintrygować i zachęcić do lektury, do sprawdzenia, jaką tajemnicę kryć może historia zawarta w znalezionym na półce tomie... 

Autorka sprawnie buduje swoją opowieść, dozuje napięcie, wplata folklor - przerażające ludowe legendy, tworzy szkatułkową historię bogatą w szczegóły i znaczenia. Nie brak i szczypty humoru w tej nieco czarnej historii;) Z kolei współczesny świat to trafne portrety małomiasteczkowej społeczności, uwagi na temat relacji rówieśniczych, stosunków we współczesnej rodzinie. 

Emocjonująca opowieść to znakomita propozycja dla miłośników detektywistycznych powieści z dreszczykiem. Wciągająca historia dostarczy rozrywki, ale też tematu do refleksji nad rodzinnymi, siostrzanymi relacjami. 

Polecam gorąco!

Katarzyna


Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.

 "Tajemnica Lost Lake"

Autorka: Jacqueline West

Wydawnictwo Literackie

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 256

Format: 14,3x20,5 cm
ISBN: 978-83-08-08046-7

Komentarze