"Wzorowe Jajo" - czy warto dążyć do ideału?


Idealne, grzeczne, posłuszne dziecko wydaje się być spełnieniem marzeń. Jak miło jest mieć pociechę, którą wszyscy chwalą, prawda? Teoretycznie... Świat nie jest czarno-biały, więc i takie zapędy do bycia wzorem miewają nie do końca miłe skutki. Mogłabym wymienić całą listę problemów, które się przy okazji pojawiają, ale kto się z problemem zetknął, ten jest świadomy, że taka opcja to nie najszczęśliwsza sytuacja pod słońcem. Nietuzinkowo ten temat przedstawił Jory John w opowieści zatytułowanej "Wzorowe Jajo".

Pomysł jest nader oryginalny - tytułowy bohater to rzeczywiście jajko, takie jakie kupujemy w sklepie, w tekturowej wytłaczance zazwyczaj mieszczącej tuzin sztuk. Ale w przeciwieństwie do nabywanym przez nas jajek, bohater nie zostanie skonsumowany w tej czy innej formie. Zabieg personifikacji sprawia, że Jajo żyje tak jak i my - ma swoje radości i troski, do tego dni wypełnione po brzegi zajęciami, gdyż jego wrodzone cechy to empatia, otwartość na innych, altruizm, bycie pomocnym. 

Co może pójść źle? Okazuje się, że mimo tak szlachetnych cech charakteru, Jajo jest nieszczęśliwe. I pęka... Czy wykluje się z niego jakiś kurczaczek? Sprawdźcie koniecznie! Gwarantujemy, że ta opowieść Was zaskoczy! 

Niedługa historia ma bardzo ważny przekaz. Ile jesteśmy gotowi poświęcić, by spełnić oczekiwania innych? Czy to najlepsza z możliwych postawa w życiu? Czy dążenie do wyimaginowanego ideału powinno być naszym celem? Prosta, a jednocześnie zaskakująca opowieść zachęca do refleksji. Sympatyczne, zabawne ilustracje czynią "Wzorowe Jajo" świetną pozycją dla najmłodszych, a ważny temat w niej poruszony sprawia, że to dla wielu - tych borykających się z podobnymi dylematami - lektura obowiązkowa!

Polecam

Katarzyna 


Za egzemplarz dziękujemy Wydawnictwu Harper Kids "Wzorowe Jajo"

Autor: Jory John 

Ilustrator: Pete Oswald

Wydawnictwo: Harper Kids

Oprawa: twarda

Liczba stron: 32

Format: 21,5x26 cm

ISBN 978-83-276-8062-4Komentarze