"Basia i przegrywanie" - o wakacjach, emocjach i rodzinie

 


Basia zaprasza nas na wakacyjny wyjazd. Czteroosobowe rodzinne grono ma niecodzienny skład: Basi towarzyszą babcia i dziadek oraz kuzynka Lula. Miejsce letniego wypoczynku jest też nietuzinkowe: niewielki drewniany domek stoi w malowniczej okolicy - wokół las, nieopodal jezioro. Wydawać by się mogło, że czekają małą bohaterkę same miłe chwile. Ale tytuł jednoznacznie sugeruje, że przyjdzie jej zmierzyć się z niełatwym doświadczeniem...

"Przegrywanie" to temat-rzeka, w szerokim ujęciu wiele życiowych decyzji to kwestia kompromisu, głosujemy za czymś, a nasza propozycja upada, los sprawia, że co innego zostaje wybrane. Kuzynce Luli nie podoba się ta "niecywilizowana" okolica, więc chcąc ją udobruchać Basia proponuje jej nawet wybór miejsca do spania. Szczęście sprzyja naszej bohaterce, bo będzie spać pod oknem z widokiem na rozgwieżdżone niebo. Jednak "Fortuna kołem się toczy" - i kolejne wybory nie są dla Basi tak pomyślne. 

W planach jest popołudnie gier i tym razem to propozycja Luli zostaje wybrana, a zgadywanki idą nie po myśli Basi. W grze w kary nie tylko trzeba umieć tasować, trzymać swoje karty, ale też przyjąć odpowiednią strategię, no i mieć trochę szczęścia. Nie da się ukryć, że najwięcej satysfakcji daje zwycięstwo, a wygrać może tylko jedna osoba... Jak się okazuje, radzenie sobie z przegraną to trudna sprawa nie tylko dla najmłodszych...

Ta migawka z rodzinnego, wakacyjnego wyjazdu przynosi mnóstwo ważnych tematów - do przemyślenia, przedyskutowania. Radzenie sobie z emocjami wiążącymi się z porażką nie jest łatwą sprawą, zwłaszcza dla najmłodszych. Co więcej - także i bycie zwycięzcą bywa niełatwym wyzwaniem. Na ile można okazać radość, by nie powiększyć smutku współgraczy? To wszystko tematy ważkie i potrzebne, a lekturowe wsparcie pomoże w uświadomieniu sobie kilku istotnych rzeczy.

Oprócz kwestii ściśle związanych z tytułowym przegrywaniem Zofia Stanecka zachęca nas tą opowieścią do docenienia wspólnie spędzanych chwil, dostrzeżenia uroku w byciu razem, w alternatywnych, innych niż elektroniczne czy cyfrowe, rozrywkach. 

Polecamy
Katarzyna i Młodsza 

Za egzemplarz dziękujemy Wydawnictwu Harper Kids


"Basia i przegrywanie" 

Autorka: Zofia Stanecka

Ilustratorka: Marianna Oklejak 

Wydawnictwo: Harper Kids 


Komentarze