"Cuda w lesie" - uroczo o przyrodzie

 


Zapamiętane w dzieciństwie wierszyki zostają w głowach na długo, może na całe życie;) Któż nie pamięta ulubionych wierszowanych opowiastek czytanych niegdyś przez rodziców czy dziadków?! A tego typu utwory mają nie tylko rozrywkowy charakter. Z reguły ich treść zawiera ważny przekaz dotyczący zachowania w rozmaitych sytuacjach, właściwego postępowania. Jeśli te dydaktyczne przekazy wydają się nam, dorosłym, niekoniecznie potrzebne, to można najmłodszym zaserwować wiersze o zgoła innej treści: urocze wierszowane historie przekazujące cenną wiedzę na temat przyrody! Być może po takiej lekturze obudzi się w nich pasja badacza natury, zoologa, biologa? 

Gabby Dawnay stworzyła spory zbiór wierszy, dzięki którym wiele gatunków zwierząt, ich nietypowych zwyczajów, procesów zachodzących w przyrodzie najmłodsi poznają bliżej. A są to tematy ciekawe, co więcej - i takie nasuwające się na myśl małym, bystrym obserwatorom świata, i te mniej oczywiste, prezentujące bogactwo i niezwykłość świata fauny i flory. 

"Cuda w lesie" to zaproszenie w to na pozór dobrze znane miejsce. Las może się wydawać niektórym mało intrygujący: cóż takiego - drzewa i tyle. Ale przecież jest to dom mnóstwa zwierząt! Niektóre z nich możemy zaobserwować podczas leśnych spacerów, podglądać ich zwyczaje, jednak nawet w przypadku pszczół, mrówek, chrząszczy czy żab to, co widzimy, to mały fragment. Wiele aspektów jest skrytych przed naszymi oczami, więc wierszowane "biografie" tych osobników są cenną lekcją przyrody. 

A wiele zwierząt możemy tylko usłyszeć - jak choćby te zachwycające nas swoim śpiewem ptaki. Zobaczenie innych graniczy z cudem - tak są płochliwe, ostrożne i czujne, więc tym bardziej ciekawi nas ich życie. Jakie zwyczaje mają jelenie? Dokąd kica królik? Czemu zawdzięcza są intrygującą nazwę ćma niedźwiedziówka? Nie mniej ciekawe są zwyczaje... roślin! Jak porozumiewają się drzewa? Czym są grzyby - roślinami czy zwierzętami?;) Odpowiedzi są klarownie przestawione i to w podwójnej formie. A nawet potrójnej! 

Najpierw poetycka, wierszowana opowieść dzięki rytmowi i rymom zapadająca w pamięć przybliża najmłodszym te interesujące zagadnienia. Po niej mamy krótkie podsumowanie, zebranie najistotniejszych wiadomości, a wszystko jest pięknie, malarsko zobrazowane - to ten trzeci sposób przedstawiania przyrodniczych ciekawostek. 

Przy tworzeniu portretów bohaterów wierszy często zastosowano personifikację, a takie przełożenie wiadomości na realia znane młodym odbiorcom daje dobry efekt. Lepiej zrozumieć i zapamiętać tak wyjaśnione treści. Autorką polskich wersji wierszy jest nieodżałowana Kasia Huzar-Czub - autorka i tłumaczka uwielbianych przez najmłodszych książek. Także i w tych tekstach jej talent doskonale jest widoczny.

Polecamy
Katarzyna i Młodsza

Za egzemplarz dziękujemy Wydawnictwu Harper Kids


"Cuda w lesie. Opowieści pięć minut przed snem"

Autorka: Gabby Dawnay

Ilustratorka: Mona K.

Wydawnictwo: Harper Kids 

Oprawa: twarda

Liczba stron: 96

Format: 27x21 cm

ISBN: 978-83-276-7371-8

Komentarze