"Bystre Ciastko. Smaczna Banda i emocje" - każdy jest bystry!!!

 


Są takie książki, które polecić można każdemu, bez względu na wiek. Należą do nich z pewnością opowieści o Smacznej Bandzie. To historie proste, klarowne. Przygody bohaterów są analogiczne do tych, które przeżywają najmłodsi, ale przesłanie z nich wynikające to cenna lekcja i dla najmłodszych potrzebujących wsparcia, pozytywnego wzmocnienia, i dla "starszaków", którzy gdzieś się pogubili, zaplątali w dorosłych sprawach, obowiązkach i problemach. Te pozycje to bodziec, by się zatrzymać, zastanowić i coś zmienić, by codzienność nie była udręką, ale szansą, sposobnością do nowych, ciekawych doznać, tworzenia, działania, odkrywania, cieszenia się każdą chwilą...

Ale rzecz jasna pierwsi i najważniejsi odbiorcy to najmłodsi. Właśnie z myślą o nich Jory John tworzy gromadkę sympatycznych bohaterów - dzięki personifikacji zyskały one cechy ludzi, żyją w takim samym świecie jak my: mają rodzinę, przyjaciół, znajomych, chodzą do szkoły, na zakupy, urządzają przyjęcia, mają domowe obowiązki i chwile przyjemności. A ta zbieżność sprawia, że możemy się od nich wiele nauczyć! 

Choćby od Bystrego Ciastka, które mimo że w szkole nie było prymusem, to odnalazło swoje miejsce wśród innych. Niełatwo jest przyznać się do problemów, do nieradzenia sobie z zadaniami innym nie sprawiającymi trudności... A przecież każdy z nas jest inny, każdy ma swoje mocne strony! Pomyślmy o jakiejkolwiek grupie - to samo zadanie będzie przez każdą z osób wykonane nieco inaczej - i to jest wielki plus! Co więcej, choć sami sobie z czymś nie radzimy, to w innej dziedzinie jesteśmy mistrzami. Tę cenną lekcję wynosi Bystre Ciastko z pewnej pracy domowej, która wydawała się być czymś ponad siły. Na szczęście na swojej drodze spotyka bohaterka kogoś, kto umie patrzeć, dostrzegać rzeczy ważne, doceniać i wspierać. 

Bystre Ciastko potrafi wprowadzić nas w klimat wydarzeń. Emocje są przekazane bardzo obrazowo, znakomicie rozumiemy, co dzieje się w głowie bohaterki, jak czuje się niepewna i zagubiona. Ale też jesteśmy świadkami przełomu, zmiany. W zobrazowaniu uczuć pomagają ilustracje Pete Oswalda. Ten tandem ostatnio służy najskuteczniej wsparciem w dokonywaniu spektakularnych zmian w życiu młodszych i starszych!  


Polecam

Katarzyna 


Za egzemplarz dziękujemy Wydawnictwu Harper Kids

"Bystre Ciastko. Smaczna Banda i emocje" 

Autor: Jory John 

Ilustrator: Pete Oswald

Wydawnictwo: Harper Kids

Oprawa: twarda

Liczba stron: 32

Format: 21,5x26 cm

ISBN 978-83-276-8064-8

Komentarze