"Książęca wola. Legenda chomiczków z Kijowa" - małe, ale dzielne i niezłomne!

 


Komiksowe opracowania różnych historii prócz waloru rozrywkowego mają także wartość dodaną - młodzi odbiorcy poznają arcydzieła literatury, zgłębiają przeszłość, dowiadują się więcej o wybitnych postaciach, poszerzają wiedzę na rozmaite tematy. Do tego w taki sposób przekazane informacje jakoś łatwiej zapadają w pamięć, ba - czasem potrafią rozbudzić pasję do dziedziny, która do tej pory w ogóle nie znajdowała się w kręgu zainteresowań. 
 
Takie opowieść bardzo lubię, zatem "Książęca wola", seria, której pierwszy tom - "Legenda chomiczków z Kijowa" niedawno ukazał się w Wydawnictwie Egmont, już podbiła moje serce, więc z niecierpliwością czekam na sierpień, kiedy to pojawi się kolejny tom - "Na gruzach imperium olbrzymów". 
 
Historia jest ciekawa i wielowątkowa, co więcej - komiksowe universum to połączenie kilku porządków, elementów rozmaitej proweniencji, ale tworzących wspólnie nową, intrygującą całość.
Opowieść rozpoczyna próba zdobycia tajemniczego zwoju przez dwóch dzielnych śmiałków. Pozostał on w opuszczonym pałacu księcia Marchewsława. I - jak się okazuje, skrywa on legendę o przodkach ten niezwykłej społeczności oraz o powodach odejścia księcia. 

Po roku władzę powinien przejąć wybrany demokratycznie następca, ale tu pojawia się chciwy uzurpator, a nieliczna, ale zdeterminowana grupka zapaleńców postanawia ruszać na ratunek zaginionemu władcy. Między chomiczkami pojawiają się konflikty, przeciwności mnożą się, a świat poza bezpiecznym grodem kryje niejedną niespodziankę...

We wzorowaną na opowieściach rycerskich historię wpleciony został wątek podróżniczy, przygodowy, ale znajdziemy tu też fantastyczne elementy, a treść zwoju jest ze wszech miar zaskakująca. Nie mniej ciekawe jest uzupełnienie tej komiksowej opowieści - na końcu tomu znajdziemy garść informacji o przeszłości Ukrainy. Ciekawie przekazane i obrazowo zilustrowane są cenną lekcją historii dla młodych odbiorców. 

Do tego opowieść wzbogacają wierszowane teksty zapowiadające, co czeka czytelników - teksty w stylu utworów rybałtów czy wagantów, świetnie wpasowujące się w klimat tej historii. 

Już się nie mogę doczekać sierpnia, by poznać dalsze losy chomiczków!

Polecam
Katarzyna


Za egzemplarz komiksu do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Egmont.
"Książęca wola. Legenda chomiczków z Kijowa"

Scenarzysta: Denys Fadejew

Ilustrator: Maksym Bohdanowskyj

Wydawnictwo: Egmont

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Liczba stron: 40

Format: 21.6x21.6cm

ISBN: 978-83-281-6147-4

Komentarze